W chińskim Wielkim Kanale znaleziono wrak barki sprzed 500 lat

Znaleziony na początku czerwca wrak ma długość prawie 13 metrów i jest prawdopodobnie pozostałością po największych barkach, jakie pływały po tym trakcie wodnym. Łódź prawdopodobnie zatonęła; zachowały się w niej szczątki wielu przewożonych towarów.



Dla archeologów nie tylko jej zawartość jest ciekawym materiałem do badań; również sam fakt znalezienia tak dużej jednostki potwierdza hipotezę o ogromnym znaczeniu gospodarczym samego kanału. Jest to istotne z punktu widzenia chińskich ambicji wpisania tego najdłuższego w świecie sztucznego szlaku wodnego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.



Znaleziony wrak jest kolejnym znaleziskiem odkrytym w ostatnich miesiącach w okolicach Tientsinu na północnej odnodze Wielkiego Kanału. W kwietniu 2012 roku w tym rejonie znaleziono szczątki łodzi zawierające naczynia porcelanowe z okresu dynastii Ming (około XV wiek), później, w maju, odkopano wraki dwóch barek przewożących przedmioty żelazne, porcelanę, wyroby z kości i drewna z tego samego okresu. Razem wydobyto ponad 600 przedmiotów.



Wszystkie łodzie były zbudowane z drewna i leżały na głębokości 3-5 metrów pod dnem kanału.



Większość rzek w Chinach płynie z zachodu na wschód. Tak więc niemal zawsze odczuwano potrzebę istnienia kanału wodnego biegnącego w osi północ-południe. Wielokrotnie rozpoczynano budowę kanału. Jedynym efektem tych prób było powstanie kilku niepołączonych odcinków. Dopiero cesarz Yang (605-618 n.e.) z dynastii Sui doprowadził do wybudowania kanału. Prace zajęły 6 lat, a wykonano ją rękami milionów robotników. Do kanału włączono jeziora i rzeki na jego trasie.



Pierwotnie kanał miał ok. 2000 km długości i 30-70 metrów szerokości. Północny kraniec znajdował się w okolicach Pekinu, a południowy w mieście Hangzhou. Obecnie ma długość około 1700 km i posiada 24 śluzy. W czasach dynastii Yuan (1271-1368) kanał został poszerzony i pogłębiony. Dzięki tym zabiegom stał się główną arterią komunikacyjną biegnącą z południa na północ. Współcześnie realizuje się plan przywrócenia funkcjonowania kanału. Jednym z celów ma być transport wody do nękanych jej niedoborem regionów północnych.(PAP)



jwn/ ro/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17