W Chinach zrekonstruowano ceramiczny posąg sprzed 5300 lat

Odkrycia fragmentów ceramicznego posągu dokonano na neolitycznym stanowisku archeologicznym Xinglonggou, znajdującym się w powiecie Aohan na obszarze prefektury miejskiej Chifeng w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej.Naukowcy badający na stanowisku pozostałości neolitycznej kultury Hongshan, rozwijającej się w okresie ok. 4700-2900 r. p.n.e. w północno-wschodniej części dzisiejszych Chin, odkryli w maju tego roku kawałki potłuczonego ceramicznego posągu sprzed ok. 5300 lat.Jak poinformował Liu Guoxiang, kierujący pracami zespołu naukowców, pod koniec czerwca eksperci rozpoczęli prace przy rekonstrukcji posągu i kilka dni temu udało się im złożyć 65 jego fragmentów w całość.Zrekonstruowany posąg, ma 55 cm wysokości i przedstawia postać mężczyzny, prawdopodobnie szamana lub wodza plemienia z okresu kultury Hongshan. Przedstawiona postać ma wyrazistą, pełną ekspresji twarz o wypukłych oczach i wydatnym nosie. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17