W Chinach zostanie przeniesiony fragment budowli sprzed 1000 lat

Fragment murów miasta o długości 120 metrów, pochodzący z okresu panowania Dynastii Song (960-1279 r.), został odkryty w listopadzie 2011 roku podczas prac ziemnych na placu budowy centrum handlowego na przedmieściach Changsha – stolicy prowincji Hunan w południowo-wschodnich Chinach.Jak poinformował Jiang Wenhui z Biura Reliktów Kultury prowincji Hunan, odnaleziony fragment murów miejskich był wielokrotnie naprawiany w czasach późniejszych dynastii panujących w Chinach.Po konsultacjach z archeologami władze miasta podjęły decyzję o zachowaniu na stanowisku odcinka murów o długości zaledwie 20 metrów. Pozostały fragment zabytkowej budowli ma zostać rozebrany z powodu zagrożenia powodziowego i przeniesiony znad brzegu rzeki Xiang Jiang do pobliskiego centrum turystycznego lub innego zabytkowego miejsca.Decyzja ta spotkała się z protestami wielu naukowców, którzy wskazują na konieczność okazywania większego szacunku dziedzictwu kulturowemu.Zdaniem prof. Liu Su z Uniwersytetu Hunan w Changsha mury z czasów Dynastii Song były miejscem toczenia się wielu walk i heroicznej obrony miasta, dzięki czemu mają niezwykle wysoką wartość historyczną i powinny być zachowane w oryginalnym miejscu.Jak się okazało, władze miasta planowały rozebrać całość zabytkowych fortyfikacji, a decyzję o pozostawieniu na miejscu fragmentu o długości 20 metrów podjęto pod wpływem protestów. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17