W Chinach proso uprawiano już około 10 tys. lat temu

Naukowcy z Instytutu Geologii i Geofizyki Chińskiej Akademii Nauk zbadali próbki ziaren prosa, pobranych z neolitycznego stanowiska archeologicznego w wiosce Cishan koło miasta Wu’an w prowincji Hebei i ustalili, że ziarno zostało zebrane w okresie od 8700 lat do 10 000 lat temu.Jak poinformował archeolog Lu Houyuan, naukowcy odnaleźli też pozostałości ziaren włośnicy ber, zwanej też prosem włoskim, pochodzące z okresu 8700-7500 lat temu.Zdaniem naukowców, uprawa prosa była w okresie neolitu bardziej rozpowszechniona w północnych rejonach dzisiejszych Chin niż uprawa ryżu, zwłaszcza ze względu na panujący w tych rejonach surowy klimat i jałową ziemię.Na neolitycznym stanowisku w Cishan w 88 wykopach ziemnych, pełniących funkcje prehistorycznych magazynów zbożowych, znajduje się łącznie 50 ton ziaren prosa.Tak wielka ilość zebranych ziaren może świadczyć o tym, że Cishan było centrum uprawy prosa w okresie neolitu.Wśród innych znalezisk na stanowisku znajdują się fragmenty wyrobów ceramicznych, kamienne narzędzia, kości zwierząt oraz przedmioty wykonane z kości. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17