W. Brytania: dzięki archiwom ujawniono strażnika z Trawnik

Od 60 lat Huryn emerytowany stolarz mieszka w Fareham w Anglii (Hampshire), jest żonaty z Angielką i jako były żołnierz niemieckiej armii otrzymuje niemiecką emeryturę. Jego przeszłość wyszła na jaw dzięki otwarciu w ostatnich latach archiwów z czasów sowieckich. Wśród dokumentów znalezionych w Moskwie, Kijowie i Pradze historyk holokaustu dr Stephen Ankier uzyskał jego legitymację z Trawnik z fotografią z 1943 r., datą i miejscem urodzenia.



Nie wiadomo, w jaki sposób Huryn wjechał do Anglii po wojnie. Niewykluczone, że pomocą okazała się polska metryka urodzenia.



Ukrainiec był przesłuchiwany przez Scotland Yard, ale nie postawiono mu zarzutów - pisze "Mail on Sunday". Konserwatywny poseł Matthew Offord sądzi, że Huryn zataił fakty z życiorysu, gdy po wojnie przyjechał do W. Brytanii, a zatem mógł uzyskać naturalizację dzięki oszustwu, co jest przestępstwem niepodlegającym przedawnieniu.



Przed wojną Huryn mieszkał we wsi Wola Uhruska w okolicach Włodawy, gdzie się urodził. Po jej zajęciu przez Niemców niektórych Ukraińców, w tym 23-letniego Huryna, zwerbowano do zadań pomocniczych. Huryna skierowano go do Trawnik na Lubelszczyźnie, gdzie rekruci szkolili się na strażników w obozach koncentracyjnych.



Przeszkolenie w Trawnikach przechodzili m.in. sowieccy jeńcy, gotowi przejść na stronę Niemców. Strażnicy z Trawnik służyli w obozach zagłady w Generalnej Guberni (m.in. w Bełżcu, Sobiborze i Treblince) oraz w obozach pracy dla Żydów. Używano ich także do wsparcia formacji policyjnych, asystowania przy deportacjach, eskortowania transportów i otaczania gett itd.



Obóz w Trawnikach nie miał jednolitego charakteru, w różnych okresach spełniał kilka funkcji. Był tam m.in. obóz pracy dla Żydów z Generalnej Guberni. Więźniowie umierali z głodu, chorób. W listopadzie 1943 r. z rozkazu Himmlera jednostki SS i policji zabiły tam 6 tys. Żydów (tzw. Operacja Dożynki).



Po wkroczeniu armii sowieckiej do Polski w 1944 r. większość strażników z Trawnik zbiegła. Z odnalezionych dokumentów wynika, że Huryn pozostał z Niemcami, wstępując do batalionu utworzonego przez byłego komendanta obozu kapitana SS Karla Streibela.



Początkowo trafił do Szkocji, gdzie pracował na farmie, później przeniósł się do Londynu, z czasem został stolarzem i osiadł w Fareham. W 1954 r. ożenił się z Angielką, a w 1965 r. naturalizował. Jego córka Sophie twierdzi, że ojciec niczego już nie pamięta z czasów II wojny światowej.(PAP)



asw/ ksaj/ kar/ par/




Dyskusja na dany temat:


  • Anonymous napisał:

  • seth napisał:

    IOH BOT; [quote:ff8f543b1e] Jego córka Sophie twierdzi, że ojciec niczego już nie pamięta z czasów II wojny światowej.[/quote:ff8f543b1e] A jakżeby inaczej :evil: To było dawno i nieprawda. Przecież pamięta się tylko te dobre strony z życia. :evil:

  • Haper napisał:

    Prawdopodobnie z Aleksandrem Huryń jestem spokrewniony. IPN nadal sprawdza, zobaczymy co da dochodzenie.



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17