W Anglii odkryto artefakty z brązu sprzed 2700 lat

Znalezisko znajdowało się koło miejscowości Tisbury w hrabstwie Wiltshire, położonej około 20 km na zachód od miasta Salisbury.Według archeologów, wydobyte przedmioty, m.in. narzędzia – jak dłuta, żłobiki i siekiery – oraz groty włóczni i fragmenty miecza wraz z pochwą, pochodzą sprzed ok. 2700 lat - z okresu późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza.Teraz znalezisko zostanie przekazane do Muzeum Brytyjskiego, by jego wartość oszacowali eksperci.Archeolodzy podkreślają właściwe zachowanie odkrywcy-amatora po odnalezieniu przez niego miejsca starożytnego skarbu.Po wydobyciu z ziemi pierwszego przedmiotu - grotu włóczni, nie podjął już prób dalszego rozkopywania stanowiska, lecz powiadomił pracownika łącznikowego Muzeum Brytyjskiego w administracji hrabstwa Wiltshire, który z kolei wezwał zespół specjalistów.Archeolodzy mieli w ten sposób możliwość przeprowadzenia pełnych badań i sporządzenia dokumentacji znaleziska w jego naturalnym, nienaruszonym otoczeniu.Tożsamość odkrywcy i właściciela ziemi na ich życzenie nie została ujawniona, podobnie jak dokładne miejsce położenia znaleziska. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17