VII Przystanek Niepodległość Muzeum Historii Polski

Z okazji Święta Niepodległości Muzeum Historii Polski organizuje kolejną edycję Przystanku Niepodległość. W jego ramach zaplanowano zorganizowanie gry miejskiej "Warszawa przed powstaniem styczniowym", przygotowanej w trzech wariantach - jeden wariant dla młodszych i dwa dla starszych mieszkańców miasta.Trasa dziecięca pt. "Przygody małych Kossaków" odbędzie się w Ogrodzie Saskim, gdzie najmłodsi "spotkają się" z Tadeuszem i Wojciechem z artystycznej rodziny Kossaków. Zabiorą ich oni na wyprawę w krainę swojego dzieciństwa, prezentując ulubione zabawy. Zaplanowano także m.in. zagadki z dziedziny historii i literatury dziecięcej.Trasą spacerową "Z pamiętnika nowiniarza" poprowadzą nas wspomnienia początkującego literata i dziennikarza. Gracz m.in. odwiedzi pracownię fotograficzną Karola Beyera, dowie się gdzie pierwotnie mieściła się Zachęta, otrzyma szansę studiowania w Szkole Głównej, by wreszcie trafić na bal lub kwestę dobroczynną w Resursie Obywatelskiej."Uczestnicy gry będą także zbierać litery do hasła, które pozwoli potem dojść do mety, gdzie będzie czekała niespodzianka. W zależności od tego, ile punktów zdobędzie gracz, będzie mógł decydować o dalszych losach rozwoju miasta" - opowiadała PAP Gabriela Sierocińska-Dec z Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski.Trasa trzecia pt. "Kryptonim +Amfibia+", określana jako najtrudniejsza, będzie poświęcona działalności konspiracyjnej. Gracz wcieli się w niej w rolę emisariusza, który przyjechał do Warszawy, by zebrać informacje o tajnych organizacjach i ich działalności. Pozna miejsca manifestacji patriotycznych i nastroje społeczne, będzie współorganizować siatkę konspiracyjną.Start wszystkich gier zaplanowano spod siedziby Muzeum Historii Polski przy ul. Senatorskiej. Gra dziecięca rozpoczyna się o godz. 10 i potrwa do godz. 15. Ostatni gracze mogą wyruszyć na trasę o godz. 14. Gry dla dorosłych zaplanowano w godz. 11-18.Gra ma stanowić wstęp do wystawy, która zostanie otwarta w 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie jej towarzyszyć specjalnie wydany "Muzealny Tygodnik Ilustrowany" dostępny na ruszającej 12 listopada stronie www.1863.muzhp.pl.Patronami medialnymi VII Przystanku Niepodległość są portal historyczny dzieje.pl i Polska Agencja Prasowa. (PAP)akn/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17