USA: prasa o reakcji Polski na słowa Obamy o "polskim obozie śmierci"

Wynikła burza "pokazuje, jak wielką moc mają słowa wypowiadane przez prezydenta, zwłaszcza jeśli dotyczą kwestii przykrej i od dawna zadrażnionej" - pisze "New York Times".



Nowojorski dziennik zauważa przy tym, że niefortunna wypowiedź Obamy "niemal przysłoniła" fakt, że padła podczas ceremonii pośmiertnego uhonorowania kuriera polskiego podziemia Jana Karskiego najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym.



Zdaniem gazety "Biały Dom wydawał się niemile zaskoczony gorzką reakcją Donalda Tuska oraz ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego".



Jednocześnie "NYT" wykazuje zrozumienie dla gwałtownej reakcji Polski: "Dla wielu Polaków wypowiedź Obamy była czymś więcej niż niezawinioną gafą, była poważnym wypaczeniem najmroczniejszego rozdziału w historii ich kraju". Przywołuje przy tym słowa premiera Donalda Tuska: "Kiedy ktoś mówi +polskie obozy śmierci+, to tak jakby nie było nazistów, nie było niemieckiej odpowiedzialności, tak jakby nie było Hitlera".



Także "Wall Street Journal" zauważa, że "niezwykła wrażliwość Polaków na sposób opisywania nazistowskich obozów śmierci w okupowanej Polsce" wynika z historycznych zaszłości. "Miliony polskich Żydów i katolików zginęło podczas wojny i wielu zginęło z rąk niemieckich władz okupacyjnych w obozach" - przypomina.



Z kolei "Washington Post" ocenia wpadkę Obamy z wewnętrznej perspektywy USA. To "przyczyna dyplomatycznego zamieszania i powód do wstydu dla Białego Domu przed wyborami prezydenckimi", która jednak raczej nie zaszkodzi Obamie w walce o reelekcję - podkreśla.(PAP)



akl/ ro/ mow/




Dyskusja na dany temat:


  • marek8888 napisał:

    Tak naprawdę to mało kto rozumie o co nam właściwie chodzi... i czego chcemy robiąc wokoło tego taki szum...



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17