Uruchomiono nowy parking koło byłego obozu Birkenau

Dotychczasowy parking - zlokalizowany bezpośrednio przy bramie głównej byłego obozu, która dla wielu osób jest symbolem Auschwitz - zagraża zabytkom. Drogą przebiegającą wzdłuż poobozowych drutów przejeżdżają dziesiątki ciężkich autokarów dziennie. Parkują przy bramie. Powoduje to jej pęknięcia.Nowy parking pomieści 147 samochodów i 36 autokarów. Prace kosztowały 4 mln zł. Pieniądze pochodziły w większości z funduszów trzeciego etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Gmina przeznaczyła na ten cel 550 tys. zł.Gminne plany przewidują rozbudowę parkingu. W drugim etapie powstanie zaplecze dla obsługi turystów, a także nowa droga, która odciąży szosę biegnącą bezpośrednio przy byłym obozie. Prace mają być finansowane z funduszy przeznaczonych na realizację czwartego etapu rządowego Programu na lata 2012-2015. Ruszyć mają w bieżącym roku.Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 roku, po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego KL Auschwitz, które budowała spółka Maja z Oświęcimia. Program, skierowany do samorządów rejonu Oświęcimia, zakłada uporządkowanie i zagospodarowanie strefy ochronnej wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz modernizację układu komunikacyjnego w Oświęcimiu. Oprócz dróg dzięki finansowemu wsparciu programu powstała m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Pileckiego.Rada Ministrów przyjęła później drugą część dokumentu na lata 2003-2006, a także trzecią, obejmującą okres 2007-2011. W ubiegłym roku rząd przyjął uchwałę o przeznaczeniu 34 mln zł na czwarty etap programu, który będzie realizowany w latach 2012-2015.Parkingiem zarządza Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim. (PAP)szf/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17