Uroczystości w trzecią rocznicę trzęsienia ziemi w L'Aquili

W trzęsieniu ziemi 6 kwietnia 2009 roku zginęło 309 osób, a 1600 zostało rannych. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi zostało bez dachu nad głową. Zniszczona została nie tylko L’Aquila, ale także 56 okolicznych osad i miejscowości. Wszędzie tam ogłoszono w piątek żałobę.Rocznicowe uroczystości zakończyło 309 uderzeń dzwonu kościoła w historycznym centrum miasta i odczytanie imion i nazwisk wszystkich ofiar.Trzy lata po trzęsieniu ziemi podkreśla się, że uczyniono bardzo mało, by odbudować główne miasto Abruzji. Najgorsza sytuacja panuje w częściowo wciąż niedostępnym historycznym centrum L’Aquili, z którego nie wywieziono jeszcze gruzów.W rocznicę kataklizmu prezydent Włoch Giorgio Napolitano zaapelował o zacieśnienie współpracy wszystkich instytucji, by doprowadzić do odbudowy miasta i zapewnić mu powrót do normalnego życia.(PAP)Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)sw/ mmp/ ap/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17