Uroczystości 93. rocznicy śmierci płk. Lisa-Kuli

W Rzeszowie odbyły się uroczyste obchody 93. rocznicy śmierci Lisa-Kuli.Bp Guzdek zaapelował do młodzieży, aby była wytrwała w osiąganiu swoich celów. „Bądźcie ciekawi świata i zgłębiajcie wiedzę tak, jak to czynił płk. Lis-Kula” - mówił bp Guzdek.Podkreślił, że młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim Strzelec należy do grona patriotów, którzy w przyszłości zabezpieczą wolność i niepodległość ojczyzny. "Gratuluję wam, że wybieracie tę trudną drogę, drogę życia zgodnego z ideami ewangelicznymi wypisanymi na sztandarach. A jest to droga służby Bogu, ojczyźnie i drugiemu człowiekowi” - powiedział hierarcha.W czasie mszy św. ok. 40 dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych z regionu złożyło ślubowanie „Orląt” Związku Strzeleckiego.Po mszy św. pod pomnikiem płk. Lisa-Kuli na placu Farnym odbyło się przyrzeczenie strzeleckie młodzieży z jednostek Związku Strzeleckiego w Rzeszowie i Leżajsku. Rotę przyrzeczenia odczytał bratanek płk. Lisa-Kuli.W trakcie uroczystości odczytany został także list wiceministra obrony narodowej Czesława Mroczka. Napisał on m.in., że złożenie przyrzeczenie przez młodzież ze Związku Strzeleckiego to "niezwykła lekcja patriotyzmu i kształtowania postaw obywatelskiej odpowiedzialności".Uczestnicy na zakończenie uroczystości obejrzeli przelot samolotów zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego z Dęblina.Leopold Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 r. w Kosinie koło Rzeszowa. Od 1912 r. był związany z organizacjami strzeleckimi. Podczas I wojny światowej walczył w 1. Brygadzie Legionów Polskich. Uczestniczył w walkach polsko-ukraińskich w latach 1918-1919. Zginął w bitwie pod Torczynem 7 marca 1919 r. Miał wtedy 23 lata. Jego pogrzeb w Rzeszowie był wielką manifestacją patriotyczną mieszkańców. (PAP)huk/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17