Unikatowe odkrycie polskich archeologów w Czarnogórze

Odkrycia dokonano w starożytnej stolicy króla Ballaiosa i królowej Teuty – Rhizon. Poinformował o nim w komunikacie przekazanym PAP kierownik badań, prof. Piotr Dyczek.Pierścień leżał obok kilku monet, porzucony pośród pozostałości domostwa.Jak wynika z analizy stratygraficznej dokonanej przez archeologów, przedmioty zostały zgubione w czasie ucieczki mieszkańców z płonącego domu. Naukowcy przypuszczają, że związek z tym wydarzeniem może mieć atak Rzymian na Rhizon w czasie tzw. Pierwszej Wojny Iliryjskiej (III wiek p.n.e.).Złoty pierścień jest ozdobiony rzeźbioną gemmą wykonaną z sycylijskiego agatu o purpurowym odcieniu zwanym "gołębią krwią". W wyrafinowanym reliefie wyobrażono czczoną w Rhizon boginie Artemidę.„Obecnie bardzo sporadycznie odkrywa się dzieła antycznych złotników. Przeważnie znajduje się je w antycznych grobach. Zabytki pochodzące z dobrze datowanych warstw archeologicznych w antycznych miastach są nadzwyczaj rzadkie” – zaznaczył prof. Dyczek.Po zakończeniu kampanii wykopaliskowej naukowcy planują kompleksowe badania nad pierścieniem, które pozwolą uszczegółowić jego wiek i określić zastosowane do jego wyrobu techniki złotnicze.Zdaniem odkrywców, doskonała jakość reliefu gemmy sugeruje, że została wykonana przez specjalistę wysokiej klasy, być może w greckim warsztacie. Archeolodzy mają nadzieję, że na podstawie charakterystycznych cech stylistycznych reliefu zlokalizują precyzyjnie warsztat, w którym go wykonano. (PAP)szz/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17