Unikalny pochówek z VII wieku odkryto w Anglii

Odkrycia dokonano na stanowisku w Trampington Meadows, położonym na południowych obrzeżach Cambridge.Archeolodzy odnaleźli na stanowisku grób ziemny, zawierający szkielet młodej, ok. 16-letniej kobiety, której ciało zostało złożone w ziemi bez żadnej trumny, bezpośrednio na drewnianym łożu z metalowymi okuciami.Na piersiach kobiety spoczywał równoramienny krzyż o wymiarach 3,5x3,5 centymetra, wykonany ze złota i wysadzany granatami, który był prawdopodobnie naszyty na ubraniu zmarłej.Zdaniem ekspertów, grób pochodzi z polowy VII wieku, z początkowego okresu przyjmowania chrześcijaństwa przez anglosaskich władców.W pobliżu grobu kobiety archeolodzy odnaleźli trzy inne groby, typowe anglosaskie pochówki z tego okresu bez odniesień do symboliki chrześcijańskiej.Przy szczątkach zmarłej kobiety oprócz krzyża archeolodzy odnaleźli woreczek z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi oraz niewielki nóż.Metoda pochówku w Trampington Meadows oraz duża ilość cennych przedmiotów przy zmarłej wskazują, że kobieta należała do ówczesnej arystokracji lub nawet do rodziny królewskiej.(PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17