Unikalny cmentarz sprzed 1000 lat z grobowcami z bazaltu odkryto w Meksyku

Odkrycia dokonali naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH) na stanowisku położonym w pobliżu wulkanu Ceboruco, znajdującego się na obszarze gminy Ahuacatlan w stanie Nayarit.



Każdy z odkrytych 12-tu grobów, położonych w odległości od 3 do 4 metrów od siebie, zbudowany został z około ośmiu bazaltowych płyt postawionych na sztorc na planie kwadratu lub prostokąta, a jako przykrycie każdego grobu użyto kamiennych płyt z piaskowca.



Pokrywająca cmentarzysko warstwa osadów z wulkanu Ceboruco, którego największa erupcja miała miejsce w ok. 1000 r. n.e., pomogła naukowcom we wstępnym ustaleniu wieku znaleziska.



Wewnątrz każdego z kamiennych grobów znajdowały się ceramiczne urny zawierające ludzkie kości, a także kompletne ludzkie szkielety ułożone obok urn. Większość kości jest poczerniała, co może świadczyć o tym, że próbowano je spalić.



Jak poinformowała archeolog Lourdes Garcia Barajas, znalezisko ma unikalny charakter ze względu na zastosowanie przy pochówku zmarłych nieznanych wcześniej w tej części Meksyku rytuałów pogrzebowych oraz rodzaj konstrukcji grobów.



Według Józefa Beltrana Mediny, kolejnego archeologa z INAH, w jednym z bazaltowych grobów odkryto trzy posążki przedstawiające kobiece postacie, z których dwa – o wysokości 30 centymetrów – są takie same i przedstawiają starą kobietę z przybraniem głowy z nausznikami, ubraną w bluzę i spódnicę, z bransoletami jako ozdobą.



Zdaniem archeologów, odkryte posążki oraz inne ceramiczne przedmioty w grobach pochodzą z okresu 900-1100 r. n.e., kiedy miały miejsce migracje rozmaitych plemion związane z powstaniem szlaków handlowych w regionie.



Według ekspertów, odkryty cmentarz może mieć związek z przybyciem w tym okresie w zachodnie rejony dzisiejszego Meksyku plemion z grupy Nahua, ale ta hipoteza musi być jeszcze szczegółowo zbadana.



Wszystkie ludzkie kości zostaną przeniesione do obozowiska archeologów na stanowisku, gdzie będą badane przez antropologów, a ceramiczne przedmioty będą przewiezione do Centrum INAH w stanie Nayarit i poddane zabiegom konserwacyjnym. (PAP)



jot/ ula/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17