Unikalną monetę z XI wieku odnaleziono w Anglii

Moneta została odkryta przy pomocy wykrywacza metali przez Maureen Jones, która w listopadzie 2011 r. prowadziła amatorskie poszukiwania na polu koło miasta Gloucester, stolicy hrabstwa Gloucestershire w południowo-zachodniej Anglii.Po zbadaniu monety przez ekspertów okazało się, że została ona wybita w mennicy w Gloucester w okresie 1077-1080 r., w czasach panowania Wilhelma Zdobywcy, króla Anglii w latach 1066-1087.Po oczyszczeniu znaleziska przez naukowców czytelne stało się miejsce wybicia umieszczone na monecie oraz nazwisko Silacwine, należące do mincerza.Odkryta moneta stała się jedynym znanym egzemplarzem wybitym w mennicy w Gloucester w okresie panowania Wilhelma Zdobywcy.Dzięki temu unikalnemu znalezisku archeolodzy uzyskali potwierdzenie, że mennica w Gloucester w czasach Wilhelma Zdobywcy prowadziła bicie monet, czego wcześniej naukowcy nie mogli jednoznacznie ustalić. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17