Ukraina: w Kijowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Janusza Korczaka

Tablica znajduje się na ścianie domu, w którym kiedyś było polskie gimnazjum.„Starego Doktora” upamiętniono w ogłoszonym przez Sejm i trwającym obecnie Roku Korczaka. Przez ostatni tydzień w ukraińskiej stolicy trwały w związku z tym Dni Korczaka, zorganizowane przez Instytut Polski w Kijowie.„Korczak jest postacią, która budzi wielkie, pozytywne emocje. Bardzo się cieszę, że udało się zebrać tutaj takie grono osób, które zechciały wykorzystać te emocje tak twórczo i pozostawić czytelny i trwały ślad po Korczaku w przestrzeni kijowskiej” – powiedział podczas uroczystości ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin.Janusz Korczak ma na Ukrainie grono wielbicieli, wśród których jest nauczycielka jednego z kijowskich liceów Switłana Petrowska. Dzięki jej staraniom w Kijowie funkcjonuje Izba Pamięci Korczaka.„Pedagogiczne prace Korczaka to nie nudy ani suche metodyczne instrukcje. Dla nauczycieli jest to poezja, która daje natchnienie, dodaje skrzydeł i właśnie dzięki Korczakowi wielu z nas funkcjonuje w swym zawodzie. Tak jest z pewnością w moim przypadku” – powiedziała Petrowska.Z okazji Dni Korczaka w Kijowie przez cały miniony tydzień trwały pokazy filmów, spektakle teatralne, wykłady naukowe i prezentacje ukraińskich tłumaczeń jego utworów.Korczak mieszkał na terenie obecnej Ukrainy w latach 1914-1918. Pracował jako lekarz w przytułku dla dzieci pod Kijowem oraz w domu wychowawczym dla polskich dzieci w obecnej ukraińskiej stolicy.W tym roku przypadają dwie ważne rocznice związane z postacią Janusza Korczaka: 70. rocznica jego śmierci w hitlerowskim obozie zagłady w Treblince oraz 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie (obecnie Jaktorowska).Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) urodził się w 1878 lub 1879 roku (dokładna data nie jest znana). W 1905 roku uzyskał dyplom lekarza i rozpoczął pracę jako pediatra w szpitalu. W 1912 roku został dyrektorem Domu Sierot. To w nim stworzył oryginalny program wychowawczy, w którym sięgnął po nowe środki wychowawcze, takie jak samorząd dziecięcy, sąd koleżeński, gazetka szkolna i specjalne dyżury.Najbardziej znanymi utworami literackimi Korczaka są powieści dla dzieci "Król Maciuś Pierwszy" i "Król Maciuś na wyspie bezludnej". Do najważniejszych jego prac należy esej "Jak kochać dziecko". Pozostawił po sobie także bogatą spuściznę publicystyczną, odsłaniającą biedę, nierówności i podziały społeczne.Wybitny pedagog i prekursor walki o prawa dziecka zginął w 1942 r. w obozie zagłady w Treblince razem z wychowankami prowadzonego przez siebie Domu Sierot.Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)jjk/ mmp/ mc/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17