Ukazały się wspomnienia b. więźnia niemieckich obozów Józefa Matynii

Autor opisuje w książce aresztowanie za działalność konspiracyjną i pobyt w więzieniach w Pułtusku oraz Działdowie, lata spędzone w obozach Auschwitz i Buchenwald, a także przymusową ewakuację do Dachau i wyzwolenie.



Matynia wspomina, że trudne chwile w Auschwitz przeżył dzięki silnemu charakterowi, wsparciu kolegów, pracy w Tierpflegerkommando (opieka nad końmi – przyp. PAP), a także miłości do młodej Ukrainki. Mimo wielu momentów zwątpienia - przetrwał. „Wspomnienia to kolejne ważne i osobiste świadectwo tragedii, która odcisnęła piętno na całym życiu Józefa Matynii, ale jednocześnie — dzięki ocaleniu — dała siłę i nadzieję na przyszłość” - powiedziała Gabriela Nikliborc z muzealnego wydawnictwa.



Józef Matynia urodził się w 1919 roku. W listopadzie w 1940 roku został aresztowany przez gestapo, a w marcu następnego roku Niemcy deportowali go do KL Auschwitz. W marcu 1943 został został przeniesiony do Buchenwaldu, a w kwietniu 1945 roku do Dachau, gdzie doczekał wyzwolenia.



Po wojnie uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Przez wiele lat pracował w Polskim Radiu w Poznaniu i Gdańsku. Nagrał ponad 240 reportaży o charakterze historyczno-dokumentalnym. Jest także autorem około 50 artykułów i referatów o tematyce historycznej oraz książki „Na szlakach walk i męczeństwa województwa gdańskiego”.



Jest zasłużonym działaczem organizacji kombatanckich, a także współzałożycielem Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Odznaczony został wieloma medalami, w tym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz pojednania polsko-niemieckiego przyznanym przez prezydenta RFN.



Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później i stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć ponad 40 podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich.



Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1956 roku. Wydało dotychczas ponad 400 pozycji w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy w różnych wersjach językowych. (PAP)



szf/ mlu/




Dyskusja na dany temat:


  • marek8888 napisał:

    Na a co było dalej z tym watkiem miłości do Ukrainki? Jakoś te nasze informacje takie odarte z normalnego ludzkiego zycia:(



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17