Ukazały się „Głosy Pamięci” poświęcone zagładzie Romów

Zdaniem dyrektor Centrum Edukacyjnego Krystyny Oleksy, decyzja o wydaniu tomu poświęconego Romom, którzy zginęli w Auschwitz, podyktowało duże zapotrzebowanie ze strony nauczycieli na materiały edukacyjne poświęcone tej grupie ofiar. „Romowie, po Żydach i Polakach, stanowią trzecią co do wielkości grupę ofiar obozu Auschwitz, o czym często się nie pamięta. Mam nadzieję, że publikacja przyczyni się do poszerzenia świadomości o tragicznym losie Sinti i Romów w czasie II wojny światowej” - powiedziała Oleksy.



Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski powiedział, że „Głosy Pamięci” są doskonałą lekcję historii dla spadkobierców „pokolenia Auschwitz”, a przede wszystkim dla młodzieży.



„Z kart książki przemówią do nas głosy ludzi, których już nie ma wśród nas, ludzi którzy zostali pozbawieni człowieczeństwa przez nazistowskich oprawców, a ostatecznie także życia, tylko dlatego, że urodzili się Romami. Publikacja przybliży, dzięki jednostkowym głosom, zbrodniczy mechanizm nazizmu, stając się tym samym, dla nas współczesnych, swoistym memento. Należy pamiętać, że ludzie pomimo dzielących ich różnic, tak samo myślą i czują w obliczu bólu, cierpienia i śmierci” - powiedział Kwiatkowski.



Publikacja zawiera artykuły naukowe, fragmenty relacji ocalałych, fotografie i dokumenty. Po raz pierwszy opublikowane zostały wszystkie siedem portretów Romów, które artystka-więźniarka Dina Gottliebowa wykonała na polecenie obozowego lekarza Josefa Mengele.



Dotychczas w seria "Głosy Pamięci" ukazały się trzy tomy: „Ewakuacja, likwidacja i wyzwolenie KL Auschwitz”, „Eksperymenty medyczne” oraz „Szpitale w KL Auschwitz”. Każda z tych publikacji poświęcona jest jednemu zagadnieniu historii obozu Auschwitz. Zawiera naukowy artykuł-wstęp szczegółowo omawiający dany temat oraz wybór materiałów źródłowych. W każdym tomie znajdują się kopie dokumentów wytworzonych w różnych urzędach nazistowskich Niemiec i w oddziałach obozowych oraz fragmenty relacji złożone po wojnie przez byłych więźniów.



Pierwsi Romowie trafili do Auschwitz w 1941 roku. Pod koniec lutego 1943 na terenie KL Auschwitz II - Birkenau powstał obóz familijny dla Cyganów. Niemcy deportowali do niego Romów z czternastu państw. W obozie dziesiątkowały ich choroby i głód.



Obóz cygański zlikwidowano w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku. Tej nocy zamordowano 2897 osób - wszystkie, które jeszcze żyły. Ogółem w KL Auschwitz więzionych było około 23 tysięcy Romów. Życie straciło tu około 21 tysięcy z nich.



Stowarzyszenie Romów w Polsce utworzono na początku 1992 roku. Podstawowym jego zadaniem jest działanie na rzecz tworzenia warunków pełnego uczestnictwa Romów w życiu społeczności polskiej, której - mimo własnej, specyficznej tożsamości - czują się członkami.



Dina Gottliebowa jest czeską Żydówką, którą Niemcy deportowali do Auschwitz z Terezina w 1943 roku. Trafiła do Auschwitz II – Birkenau. Przed wojną studiowała w Akademii Sztuk Pięknych. Josef Mengele - ówczesny naczelny lekarz tzw. cygańskiego obozu familijnego - zlecił jej namalować akwarelami portrety tuzina Cyganów, które następnie rozstrzelano. Portrety miały być pomocą i dokumentacją w badaniach nad nazistowską teorią ras. Część namalowanych przez kobietę akwarel ocalała i po wojnie trafiła do zbiorów Muzeum Auschwitz.



Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau formalnie powstało pod koniec maja 2005 roku. Ma na celu przede wszystkim przekazywać młodszym pokoleniom pamięci o ofiarach Auschwitz i holokaustu. (PAP)



szf/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a