Ukazała się antologia „Gułag polskich poetów”

„Gułag polskich poetów” to zbiór ponad stu wierszy powstałych w latach II wojny światowej. Ich autorami są żołnierze i cywile zesłani do obozów i więzień Związku Radzieckiego. Autorów jest ponad trzydziestu. Tomik zaprezentowany został w poniedziałek w warszawskim Muzeum Niepodległości."Chodziło mi o udokumentowanie chęci życia i potrzeby przetrwania. Pokazanie strasznego zapotrzebowania tych ludzi na żywe słowo. W mniejszym stopniu chodziło mi o urodę wierszy. Moim celem było też przedstawienie tamtych konkretnych miejsc i osadzenie ich w tamtym czasie" - powiedziała Nina Taylor-Terlecka z londyńskiego Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, która wybierała wiersze do tomiku.Według jej słów, zebrane w antologii wiersze pochodzą z trzech okresów: z czasów przedobozowych, czyli wileńskich, lwowskich i kijowskich więzień, z okresu samego pobytu Polaków na Syberii, m.in. w obozach Kołymy i Workuty oraz z czasów wyjścia polskich żołnierzy z ZSRR. Dlatego jest w tomiku znalazło się miejsce także dla utworów napisanych w Iraku i Iranie."Polskie słowo poetyckie rodziło się nie tylko w Rosji, ale jeszcze wcześniej w więzieniach lwowskich i wileńskich" - napisała Taylor-Terlecka w słowie wstępnym. Z tamtych więzień pochodzą m.in. teksty Władysława Broniewskiego czy Ludwiki Biesiadowskiej.W zbiorku znalazły się takie wiersze jak "Workuta" i "Ural" Beaty Obertyńskiej, "Rozmowa z Historią", "Zamieć" i Tułacza Armia, "Spotkanie" Anatola Sterna czy "Trzepot" Andrzeja Bohdanowicza - jedynego żyjącego jeszcze autora, którego wiersz znalazł się w antologii.Nina Taylor-Terlecka jest wychowanką Lycee Francais de Londres, absolwentką Uniwersytetu Oksfordzkiego (rusycystyka) i londyńskiego (polonistyka). Tłumaczyła na angielski utwory, m. in. Jarosława Marka Rymkiewicza, Marka Nowakowskiego, Janusza Andermana.Od kilkunastu lat wykłada literaturę polską na Uniwersytecie Oksfordzkim i na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie. Pisze przeważnie o literaturze dotyczącej b. Wielkiego Księstwa Litewskiego, o polskiej literaturze Gułagu, o literaturze emigracyjnej, a także o dramacie romantycznym.Zbiór „Gułag polskich poetów” wydany został przez Wydawnictwo MOST. Jest to jego druga edycja, po raz pierwszy tomik ukazał się w 2001 r.(PAP)maz/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17