UE i Włochy wydadzą 105 milionów euro na ratowanie Pompejów

Jak poinformował Johannes Hahn, komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej, władze Unii zatwierdziły plan wydania kwoty 105 milionów euro na odrestaurowanie zabytków Pompejów, które są nie tylko pomnikiem starożytności dla Włoch, ale też ważnym elementem dziedzictwa historycznego dla całej Europy.W latach 2000-2006 Unia Europejska wraz Włochami wydała 7,7 miliona euro na realizację 22 projektów remontowych w pozostałościach budowli znajdujących się w Pompejach.Szeroko komentowane w mediach przypadki zawalenia się starożytnych budowli w Pompejach - które od 1997 r. są obiektem znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO – spowodowały nasilenie krytycznych opinii, że Włochy zaniedbują jedno z największych stanowisk archeologicznych na świecie.Zawalenie się fragmentu Portyku Gladiatorów w Pompejach w 2010 r. doprowadziło do dymisji ministra kultury Włoch, a na ówczesnego premiera Silvio Berlusconiego spadła fala krytyki za dokonywanie oszczędności wydatków budżetowych kosztem potrzeb kultury.Ruiny Pompejów, jednego z trzech - obok Stabie i Herkulanum - rzymskich miast zniszczonych w 79 r. n.e. przez wybuch wulkanu Wezuwiusz, znajdują się w odległości około 20 kilometrów na południowy wschód od Neapolu. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17