Uczniowie pisali klasówkę z wiedzy o powstaniach śląskich

Klasówka odbyła się w ramach obchodów kończącego się Roku Pamięci Powstań Śląskich.Do udziału w klasówce "Powstania Śląskie 1919-1921" zgłosiło się 195 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego - najwięcej z Katowic, Zabrza i Rudy Śląskiej.Test wiedzy zawierał 22 zadania. Na ich rozwiązanie uczniowie mieli jedną godzinę zegarową.Musieli wykazać się rozległą wiedzą na temat wszystkich trzech powstań śląskich. Polecenia dotyczyły m.in. podania nazwy największej operacji zaczepnej Polaków w powstaniach, wybrania nazwy miasta, które nosiło wcześniej nazwę Królewska Huta, rozpoznania bohaterów powstań na fotografiach, a nawet podania liczby wojsk jaką dysponowały siły rozjemcze Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej.Ostatnie, 22 polecenie brzmiało: "Podaj nazwy dwóch dzielnic Katowic - najczęstszych plenerów zdjęć, gdzie kręcony był film Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej”. Akcja filmu Kutza rozgrywa się w trakcie drugiego powstania śląskiego i jest to pierwsza część tzw. "Tryptyku Śląskiego" reżysera. Pozostałe dwie to "Perła w koronie" i "Paciorki jednego różańca".Konkurs podzielony został na dwa etapy. W pierwszym etapie, który odbył się w środę, uczniowie pisali test w swoich szkołach. W drugim etapie, który zostanie przeprowadzony 10 listopada w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM", uczniowie, którzy uzyskali najwięcej punktów, wezmą udział w finale."Każda szkoła wybiera najlepszego ucznia, jego pracę ocenia za pomocą klucza, który przygotowaliśmy. Pierwsze miejsce w szkole nie gwarantuje jednak udziału w finale. Do finału dostaną się tylko uczniowie z najwyższym wynikiem" - powiedział PAP w środę autor testu dr Paweł Matyszkiewicz z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach.Zwycięzcy dostaną nagrody.Organizatorami testu są „Gazeta Wyborcza”, Radio Katowice oraz Muzeum Śląskie, przy wsparciu marszałka województwa śląskiego, śląskiego kuratora oświaty oraz Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM".Do klasówki z wiedzy o powstaniach śląskich może przystąpić każdy, kto posiada dostęp do internetu. Test można znaleźć m.in. na stronie katowickiego "WOM" - http://www.womkat.edu.pl/.Rok 2011 decyzją sejmików województw opolskiego i śląskiego obchodzony jest w tych regionach jako Rok Pamięci Powstań Śląskich.(PAP)ktp/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17