Uczczono pamięć mieszkańców stołecznej Woli zamordowanych w Powstaniu

"Jesteśmy tu, aby uczcić 67. rocznicę tej niewyobrażalnej zbrodni, kiedy to w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku tu, na Woli, tymi ulicami ludzie szli na śmierć. Nie oszczędzono nikogo, ginęły całe rodziny, w swoich domach, na placach fabryk, w szpitalach i na skwerach. Trwały masowe egzekucje ludności cywilnej i cała Wola płonęła. Jesteśmy w miejscu, które 67 lat temu było pogorzeliskiem. Dziś każdego dnia patrzymy, jak nasza Wola się zmienia i rozwija, ale nie możemy zapomnieć o przeszłości, bo tylko w ten sposób wydarzenia sprzed lat staną się ważną lekcją. Naszym obowiązkiem jest pamiętać, dokumentować i oddawać hołd ofiarom" - powiedziała podczas uroczystości burmistrz Woli Urszula Kierzkowska.W ubiegłym roku uchwałą Rady m.st. Warszawy dzień 5 sierpnia został ustanowiony Ogólnowarszawskim Dniem Pamięci Mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego. Jerzy Jankowski, inicjator ustanowienia tego święta, zaznaczył, że data ta to przede wszystkim dzień pamięci 50 tys. mieszkańców Woli. "To pamięć zamordowanych dzieci, kobiet, mężczyzn i starców, to pamięć pojedynczych istnień ludzkich i nigdy nie spełnionych nadziei. Na warszawskiej Woli ginęły całe rodziny i pokolenia, w ciągu kilkudziesięciu godzin Wola została niemal starta z powierzchni ziemi. Nie możemy o tym nigdy zapomnieć" - podkreślił Jankowski.Uroczystość zakończył apel pamięci, trzykrotna salwa honorowa i złożenie wieńców pod pomnikiem poświęconym zamordowanym mieszkańcom Woli. Wieńce złożyli przedstawiciele organizacji powstańczych i kombatanckich, prezydenta Bronisława Komorowskiego, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele parlamentu, władz i mieszkańców stolicy, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, MON i IPN. Przed obeliskiem zaciągnięto wartę honorową, a hołd pomordowanym oddały także poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i harcerskich. Po uroczystości odbył się koncert piosenek powstańczych.Rzeź mieszkańców stołecznej Woli trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 roku. W masowych egzekucjach zginęło - według różnych szacunków - od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy. Ludność była rozstrzeliwana, a ciała zabitych palono. Eksterminacja na dużą skalę zakończyła się 7 sierpnia, jednak w mniejszym stopniu trwała aż do 12 sierpnia, kiedy władze niemieckie wydały zakaz mordowania ludności cywilnej. (PAP)akn/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17