Tysiące posągów Buddy z VI wieku odkryte w Chinach

Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący prace badawcze na stanowisku Yecheng, położonym w okręgu Linzhang w prowincji Hebei.Podczas wykopalisk naukowcy odkryli 2895 figurek, posągów i ich fragmentów przedstawiających postać Buddy, pochodzących z okresu Wschodniej Dynastii Wei (534-550 r.) oraz Północnej Dynastii Qi (550-577 r.).Jak poinformowali naukowcy z Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych i Instytutu Dziedzictwa Kulturalnego Prowincji Hebei, odnalezione posągi zostały wykonane z białego marmuru oraz kamienia o niebieskawej barwie. Niektóre z nich są pozłacane, inne zaś pokryte zostały farbami.Według Zhanga Wenrui z Biura Dziedzictwa Kulturalnego Hebei, odkryte rzeźby mają różną wielkość, od figurek o wysokości 20 centymetrów do posągów naturalnej wielkości. Wszystkie z nich zostaną szczegółowo zbadane przez ekspertów i poddane zabiegom konserwacyjnym.Na stanowisku Yecheng znajdują się pozostałości starożytnego miasta Ye z V w. p.n.e., które służyło jako stolica władcom Wschodniej Dynastii Wei oraz Północnej Dynastii Qi do czasu, kiedy w 580 r. n.e. zostało całkowicie zniszczone przez wojska Jiang Jiana, późniejszego założyciela Dynastii Sui (581-618 r.). (PAP)jot/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17