Turystyczne inwestycje w giżyckiej Twierdzy Boyen

Inwestycje mają zwiększyć atrakcyjność turystyczną Twierdzy Boyen w Giżycku, uważanej za jeden z najlepiej zachowanych przykładów XIX-wiecznej architektury obronnej w Europie.Samorząd, który jest właścicielem zabytkowych fortyfikacji, otrzymał na ten cel ponad 3,1 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego - poinformowała PAP Małgorzata Kulas-Szyrmer z giżyckiego magistratu.Za unijne środki zostaną wyremontowane i przystosowane do nowych funkcji dwa obiekty - dawne laboratorium prochowe i wozownia. W pierwszym ma powstać muzeum broni, prezentujące repliki uzbrojenia i militaria z czasów świetności twierdzy. Drugi z budynków przewidziano na miejsce wystaw, w tym prezentacji historycznych pojazdów."Zależało nam przede wszystkim na zachowaniu wszystkich elementów wspaniałej architektury. Dlatego nie modernizujemy zabytkowych budynków, tylko nadajemy im współczesne funkcje" - powiedziała dyr. Dorota Łabuz z Giżyckiego Centrum Kultury, które zarządza fortyfikacjami w imieniu gminy.W ramach projektu zostanie też zagospodarowane otoczenie budynków i zakupione wyposażenie, w tym urządzenia umożliwiające obcojęzycznym grupom turystów zwiedzanie twierdzy bez przewodnika.W tym roku powstanie dokumentacja techniczna i inwestor wystąpi o pozwolenie na budowę. Remont obu budynków przewidziano na następne dwa lata.Giżycka Twierdza Boyen powstała w latach 1844-1855 na wąskim przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno. Jej strategicznym zadaniem było blokowanie od Wschodu dostępu do Prus Wschodnich. Fortyfikacje, zbudowane na planie nieregularnej gwiazdy, zajmują kilkadziesiąt hektarów.Dawna nazwa "Feste Boyen" została nadana twierdzy na cześć pruskiego ministra wojny gen. Hermanna von Boyena. Giżyckie umocnienia powstrzymały w sierpniu 1914 r. nadciągającą armię rosyjską. W czasie II wojny nie odegrały żadnej roli i na początku 1945 r. twierdza została zajęta niemal bez walki przez Armię Czerwoną.(PAP)mbo/ itm/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17