Turecka telewizja publiczna wyemitowała film o Holokauście

W czwartek późnym wieczorem kanał dokumentalny telewizji TRT pokazał film "Shoah" z 1985 roku francuskiego dokumentalisty Claude'a Lanzmanna. Dokument pokazano w ramach kampanii promującej pojednanie między muzułmanami i żydami oraz zwalczającej negowanie Holokaustu.W marcu ten sam film wyemitowała w Iranie telewizja satelitarna Pars z siedzibą w Los Angeles. Irański prezydent Mahmud Ahmadineżad znany jest z kwestionowania relacji historyków o Holokauście. Media w tym kraju potępiły emisję filmu jako "propagandę" Izraela, który "chce zwalczać podjęte przez Iran działania na forum międzynarodowym w celu obalenia mitu Holokaustu".Prace nad "Shoah" - po hebrajsku: całkowita zagłada, zniszczenie - trwały 11 lat. 9-godzinny dokument ukazuje rozmowy przeprowadzone przez autora ze świadkami Zagłady oraz ukazuje miejsca z nią związane, takie jak obozy śmierci i koncentracyjne czy place, z których odbywały się deportacje ludności żydowskiej. Nie pojawiają się w nim żadne materiały archiwalne, w tym fotografie czy fragmenty kronik niemieckich z II wojny światowej. (PAP)akl/ap/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17