Trzy nowe nazwiska na liście Centrum Wiesenthala

Na pierwszym miejscu znalazł się Laszlo Csatary, który jako szef policji w Koszycach, na Słowacji, na terenach pod okupacją węgierską, odegrał ważną rolę w deportowaniu do Auschwitz wiosną 1944 roku 15,7 tys. ŻydówNa uzupełnionej liście znalazł się także Władimir (Wołodymyr) Katriuk, który był dowódcą plutonu w batalionie ukraińskiej policji, odpowiedzialnym za zbiorowe mordy cywilów na terytorium Białorusi.Trzeci ścigany to Helmut Oberlander, który służył w Einsatzkommando 10a, wchodzącym w skład Einsatzgruppe D (hitlerowskich grup operacyjnych), odpowiedzialnym za zbiorowe mordy Żydów na południu Ukrainy.Katriuk i Oberlander mieszkają obecnie w Kanadzie, a Csatary - na Węgrzech, choć po wojnie również uciekł do Kanady.W 1999 roku kanadyjskie władze cofnęły Katriukowi obywatelstwo, po ujawnieniu jego nazistowskiej przeszłości; w 2007 roku obywatelstwo zostało mu jednak przywrócone. Centrum Wiesenthala ma nadzieję, że w obliczu nowych ustaleń jego sprawa zostanie ponownie rozpatrzona. Także Oberlander miał kilka razy odbierane i przywracane kanadyjskie obywatelstwo - informuje izraelski dziennik "Haarec".Csatary został w 1997 roku pozbawiony kanadyjskiego obywatelstwa; dobrowolnie opuścił wówczas kraj i zamieszkał na Węgrzech.Kanada była już wcześniej negatywnie oceniana przez Centrum Wiesenthala w kwestii ścigania zbrodniarzy nazistowskich na swoim terytorium.Kilka dni temu instytucja opublikowała wstępne ustalenia 11. dorocznego raportu poświęconego ściganiu nazistowskich zbrodniarzy wojennych, który ocenia wysiłki podjęte przez ponad 30 krajów od 1 kwietnia 2011 roku do 31 marca 2012 roku."Chcemy sprawić, by przynajmniej kilku z tych zbrodniarzy zostało osądzonych w najbliższych latach. Choć powszechnie uważa się, że wiek podejrzanych jest największą przeszkodą do ich osądzenia, to w wielu przypadkach przede wszystkim jest to brak politycznej woli" - powiedział "Haarecowi" autor raportu, dyrektor biura centrum w Jerozolimie Efraim Zuroff, który koordynuje poszukiwania zbrodniarzy nazistowskich na świecie. (PAP)ksaj/ ap/ jbr/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17