Toruń świętował 92. rocznicę powrotu do macierzy

"W styczniowe dni 1920 r. wojska gen. Józefa Hallera przejęły Toruń z rąk niemieckich i włączyły nasze miasto w granice Rzeczypospolitej. Wspominamy to wydarzenie, uznając je za punkt zwrotny w historii Torunia. Od tamtej chwili upłynęły już 92 lata!" - napisał prezydent Torunia Michał Zaleski w specjalnej odezwie do mieszkańców miasta.Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem pierwszego wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego i na grobie komisarycznego burmistrza Ottona Steinborna, który sprawował władzę w pierwszym okresie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.Główne uroczystości odbyły się na Rynku Staromiejskim, w czasie których m.in. wysłuchano koncertu chóru Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z balkonu pobliskiego Dworu Artusa, a także odbyły się pokaz umiejętności ułańskich, musztra paradna, defilada Szwadronu Jazdy RP Pomorza Nadwiślańskiego. Na dziedzińcu ratusza złożono kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.Zwieńczeniem obchodów rocznicy powrotu miasta do macierzy był koncert pieśni patriotycznych w Sali Wielkiej Dworu Artusa, w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego.18 stycznia 1920 r. Toruń opuściły wojska niemieckie, a po kilku godzinach do miasta wkroczyły oddziały polskie. Od strony Inowrocławia wkroczyła Dywizja Pomorska dowodzona przez płk. Stanisława Skrzyńskiego, a od strony Lubicza wmaszerowała część II Dywizji Strzelców. Dotarły też pododdziały ułanów krechowieckich i konna kapela ułanów gnieźnieńskich. Łącznie w Toruniu znalazły się 24 tysiące polskich żołnierzy.Tego dnia w Ratuszu Staromiejskim odbyło się oficjalne przejęcie władzy. Władzę nad miastem od dotychczasowego nadburmistrza Arnolda Hassego przejął płk Stanisław Skrzyński, a ten przekazał ją komisarycznemu burmistrzowi Ottonowi Steinbornowi."Historia wydała swój wyrok. Uchylmy przed nią czoła. Nie będziemy dziś dotykać kwestii wyrządzonych krzywd, gdyż to przynależy sądowi, także historii. Przyjmując dziś od panów klucze miasta, zaznaczam, że stoimy na stanowisku prawdziwej i szczerej lojalności względem wszystkich, bez różnicy stanów i narodowości obywateli państwa polskiego" - powiedział wówczas płk Skrzyński.Po przejęciu władzy na ratuszowych wieżach zostały wywieszono polskie flagi narodowe, a zgromadzeni na Rynku odśpiewali hymn narodowy. (PAP)rau/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17