"Times" z uznaniem o udziale Polaków w Bitwie o Anglię

Komentarz redakcyjny "Podtrzymując Płomień" gazeta poświęca pamięci gen. brygady Tadeusza Sawicza, ostatniego spośród 145 polskich pilotów uczestniczących w tej pierwszej w historii bitwie stoczonej wyłącznie przez lotnictwo.Sawicz (1914-2011) zmarł w Kanadzie 19 października. Ma być pochowany w Warszawie."Polskie lotnictwo stawiło godny odnotowania opór Luftwaffe, dysponującej o wiele większą siłą rażenia. W kampanii wrześniowej zdobyło sobie uznanie, zestrzeliwując 126 niemieckich maszyn" - podkreśla "Times".Dziennik wskazuje na świetne wyszkolenie i odwagę polskich pilotów. Przypomina, że po inwazji ZSRR z 17 września 1939 r., większość zbiegła do Francji, a po przegrupowaniu podjęli na nowo walkę we Francji do czasu, aż kapitulacja w czerwcu 1940 r. zmusiła ich do ewakuacji do W. Brytanii."Times" cytuje naczelnego marszałka lotnictwa sir Hugh Dowdinga, w czasie bitwy o Anglię dowodzącego obroną powietrzną, który powiedział, że "nie mógłby zagwarantować zwycięskiego wyniku Bitwy o Anglię, gdyby nie wkład polskich lotników"."Odejście ostatniego z polskich bohaterów Tadeusza Sawicza (...) przypomina nam o tych, którzy swą postawą podtrzymali płomień (oporu i nadziei - PAP)" - napisał "Times" w konkluzji.Sawiczowi zaliczono zestrzelenie trzech niemieckich maszyn i uszkodzenie kilku. Dowodził wszystkimi trzema Polskimi Skrzydłami przydzielonymi do RAF-u. W 1957 r. przeniósł się z Anglii do Kanady.(PAP)asw/ az/ mc/ jbr/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17