"Times": Bunkier Hitlera na Ukrainie może propagować nazizm

Adolf Hitler przebywał tam między lipcem 1942 a wrześniem 1943 roku, dowodząc działaniami wojennymi na wschodnim froncie. "Wilkołak" położony jest w lesie przy wsi Striżawka, ok. 15 km na północ od Winnicy.



Władze miejskie Winnicy liczą, że trzy ocalałe bunkry kompleksu będą turystyczną atrakcją. Miejscowi działacze partii komunistycznej i weterani drugiej wojny światowej obawiają się jednak, że powstanie magnes przyciągający neonazistów i innych czcicieli III Rzeszy oraz twierdzą, że w muzeum będzie można pozować do zdjęć w mundurach III Rzeszy na tle flagi ze swastyką.



Zwolennicy utworzenia muzeum "chcieli dać turystom okazję do przymierzenia mundurów, powieszenia sobie na szyi pistoletów maszynowych i pozowania do zdjęć na tle nazistowskich flag. To jawna prohitlerowska propaganda" - cytuje "Times" szefową miejscowego oddziału partii komunistycznej Lidię Zakusyłową.



Zdaniem przedstawicielki muzeum wojny w Winnicy Kateryny Wysockiej, z takimi pomysłami wystąpili miejscowi kolekcjonerzy, ale muzeum je odrzuciło. Według niej, organizatorom przyświeca idea właściwego upamiętnienia ofiar hitleryzmu.



Zakusyłowa twierdzi, że muzeum już teraz przyciągnęło uwagę sympatyków nazizmu. W pobliżu obiektu protestują weterani wojenni, przeciwnicy inicjatywy i komuniści - wskazuje "Times".



Muzeum miało zostać otwarte już w maju, ale spór spowodował opóźnienie. Prezydent Wiktor Janukowycz nakłania obie strony do rozstrzygnięcia sporu w lokalnym referendum - pisze londyńska gazeta.



Większość obiektów kompleksu "Wilkołak" została zniszczona przez wycofujących się Niemców w 1944 roku, ale trzy podziemne bunkry ocalały i nie zbadano ich, ponieważ Niemcy zaminowali wejścia do nich, a Armia Czerwona je zaplombowała.



Na terenie kompleksu znajdowało się m.in. 81 drewnianych budynków, sauna, basen, zakład fryzjerski i herbaciarnia. (PAP)



asw/ jhp/ ap/




Dyskusja na dany temat:




Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17