Tczew: ekshumacje niemieckich żołnierzy przedłużą się

Według danych przekazanych przez Fundację „Pamięć” przedstawicielom firmy Milak przeprowadzającej ekshumacje, na terenie dawnego cmentarza miało zostać pochowanych około 250 niemieckich żołnierzy. Jak poinformował w środę PAP Jerzy Romel z firmy Milak, we wskazanym miejscu jest jednak więcej - około 300 pochówków.Wstępnie planowano, że rozpoczęte w pierwszych dniach października ekshumacje w tczewskim parku zakończą się w środę. Po ostatnich ustaleniach wiadomo już, że prace przedłużą się.Romel wyjaśnił, że dane przekazane przez fundację zawierały listę 250 żołnierzy pochowanych na dawnym cmentarzu do 21 lutego 1945 r., a zmarłych od ran i chorób w lazarecie mieszczącym się nieopodal dawnego cmentarza. „Najprawdopodobniej po tej dacie na cmentarzu pochowano kolejne ciała” – powiedział PAP Romel.Jak poinformował, w trakcie prac natrafiono już na około 250 pojedynczych mogił i trzy zbiorowe, w których pochowano w sumie około 50 osób. Znalezione szczątki są powoli wyjmowane z ziemi. W przeważającej większości w mogiłach leżą żołnierze, co potwierdzają nieśmiertelniki, fragmenty mundurów, guziki oraz inne przedmioty.„Niektóre groby kryją jednak szczątki dzieci, a także kobiet, które mogły, ale nie musiały być żołnierzami” – wyjaśnił Romel dodając, że cywile, na których groby natrafiono, mogą być ofiarami radzieckich bombardowań, jakie miały miejsce na terenie Tczewa w 1945 roku.Jak wyjaśnił Romel, szczątki znajdowane w czasie prac po wydobyciu z ziemi są pakowane do worków, a następnie do skrzyń, w których zostaną przekazane Fundacji „Pamięć”. Ta polsko-niemiecka organizacja ma zamiar pochować szczątki na cmentarzu w miejscowości Glinna na południe od Szczecina - jednej z prowadzonych przez siebie niemieckich nekropolii wojennych w Polsce.Utworzona w 1996 roku Fundacja "Pamięć", we współpracy z Narodowym Niemieckim Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi, zajmuje się znajdującymi się na terenie Polski mogiłami niemieckich żołnierzy i cywilów. (PAP)aks/ ls/ gma/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17