Tajemnice pierwszych Sycylijczyków

Szkielety należące do ludzi współczesnych anatomicznie znaleziono w jaskini na wyspie Favignana, będącej jedną z Wysp Egadzkich. Datowanie wskazuje, że szczątki pochodzą z czasów ostatniego zlodowacenia.Co ciekawe, mimo że ci ludzie żyli w sąsiedztwie morza, w ich diecie było niewiele ryb – piszą naukowcy pod kierunkiem Marcello Mannino w artykule na łamach "PLOS ONE". Dowodzi tego analiza chemiczna szkieletów."Zasiedlenie Sycylii przez ludzi współczesnych odbyło się w szczytowym momencie zlodowacenia, około 19 tys. - 26.5 tys. lat temu, kiedy poziom morza był na tyle niski, że mógł powstać most lądowy między wyspą a Półwyspem Apenińskim" – wyjaśnia Mannino, pracujący w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Niemczech.Ze szkieletów pozyskano DNA mitochondrialne. Są to jedne z najstarszych tego typu próbek genetycznych ludzi z basenu Morza Śródziemnego. Będą one kluczowe dla ustalenia pochodzenia tych osadników.(PAP)krx/ agt/
Dyskusja na dany temat:


  • pilch napisał:

    Do powyższego opisu chciałem dodać tylko tyle, że dzisiejszy obraz Sycylii, widziany np z samolotu zupełnie nie oddaje sytuacji, jaka tam była w czasach lodowcowych czy starożytnych. Dzisiaj lecąc samolotem nad Sycylią widać tylko skalistą wyspę z wulkanem Etną, która czasem wylewa jasnoczerwona lawę i wiekszość wyspy porastają jakieś krzaki i nie jest uprawna. W czasach , kiedy panowali tam Arabowie , kazali wyciąć drzewa na wyspie i spowodowali tym erozję gleby i zmianę klimatu. W starożytności wnętrze wyspy zajmowały lasy w których żyły plemiona leśne, ( patrz Mika Waltari-"Thurms nieśmiertelny") na wybrzeżach Grecy utworzyli miasta-kolonie , jak np Syrakuzy, również Kartagińczycy utworzyli swoje osady handlowe jak np. dzisiejsze Palermo , z charakterystyczna półkolistą zatoką od północy wyspy. Tereny wokół miast były rolniczo wykorzystywane i Diodor Sycylijski pisze, że nie zna bardziej żyznej wyspy niż Sycylia właśnie. Rownież , jak sądzę obecnie ludzie nie doceniają możliwości żeglarskich tych wczesnych ludów z epoki paleolitu czy neolitu. Mianowicie wyspy morza Śródziemnego były przez nich odwiedzane i zasiedlone: w sąsiedniej Malcie znaleziono ich świątynie megalityczne, hypogea i generalnie zabytki kultury materialnej, które mozecie zobaczyć w La Valetcie w fortecy w tamtejszym muzeum przy głównej ulicy ( o ile je zastaniecie otwarte), bo na tamtejszym banku, widziałem na zapylonej szybie napis wykonany palcem : "bankrupt". Obraz Sycylii od czasów starozytnych uległ znacznym zmianom. StaryNajświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17