Tablica upamiętniająca pierwszy w Polsce piłkarski mecz ligowy

W historycznych zawodach spotkały się drużyny Turystów Łódź z ŁKS Łódź. Pierwszą bramkę w rozgrywkach zdobył zawodnik ŁKS Jan Durka.Głaz z pamiątkową tablicą znajduje się na skwerze przy Wodnym Rynku w Łodzi. W latach 1912-1939 istniało tam boisko Klubu Turystów Łódź. I to właśnie ta drużyna, 3 kwietnia 1927 roku, była pierwszym gospodarzem ligowego spotkania.Gospodarze zmierzyli się z Łódzkim Klubem Sportowym ulegając 0:2. Oba gole strzelił Jan Durka."Spotykamy się w niezwykłym miejscu, w 85. rocznicę rozegrania pierwszego w Polsce piłkarskiego meczu ligowego. To wydarzenie historyczne dla całej polskiej piłki nożnej i niezaprzeczalny fakt, że Łódź jest wyjątkowym miejscem na mapie naszego kraju" - powiedziała podczas uroczystości prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.Tablica powstała z inicjatywy fundacji "Ełkaesiak" upamiętniającej historię łódzkiego sportu, a szczególnie ŁKS oraz redakcji "Dziennika Łódzkiego". Ufundował ją Zakład Wodociągów i Kanalizacji.Na uroczystości pojawili się byli łódzcy piłkarze i trenerzy m.in. Wojciech Łazarek, Jan Tomaszewski, Marek Dziuba i Mirosław Bulzacki. Nie zabrakło także rodziny Jana Durki, która odebrała pamiątkowy puchar oraz przedstawicieli innych rodzin zawodników premierowego spotkania.Dyplomami uhonorowano także kluby, które rozpoczęły ligową historię piłki w Polsce, a istnieją do dziś.Polska Liga Piłki Nożnej powstała w 1927 roku z inicjatywy klubów, które nie godziły się już na rozgrywanie meczów systemem narzuconym przez Polski Związek Piłki Nożnej.Wcześniej kraj podzielony był na pięć okręgów: krakowski, lwowski, łódzki, poznański i warszawski, a najlepsze zespoły z każdego z nich spotkały się w turnieju finałowym.W pierwszym ligowym sezonie o mistrzostwo walczyło 14 drużyn: Wisła Kraków, 1. FC Katowice, Warta Poznań, Pogoń Lwów, Legia Warszawa, Klub Turystów Łódź, ŁKS Łódź, Polonia Warszawa, Czarni Lwów, TKS Toruń, Hasmonea Lwów, Ruch Hajduki Wielkie (dziś Chorzów), Warszawianka i Jutrzenka Kraków. Ligę wygrała Wisła Kraków.W najwyższej klasie rozgrywkowej Łódź reprezentowało pięć zespołów. 65 sezonów spędził w niej ŁKS, 33 Widzew Łódź. Klub Turystów grał w niej trzykrotnie. Na jego bazie, w 1932 roku utworzono Union-Touring Łódź, który w 1939 roku znalazł się w elicie najlepszych polskich zespołów. Sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej w 1930 roku spędziło też Łódzkie Towarzystwo Sportowo-Gimnastyczne. (PAP)jaw/ co/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17