Szczątki mamuta i skamieniałości na wystawie w Opolu

Na wystawie można oglądać ząb trzonowy mamuta, kości żeber i fragment żuchwy. Kości znaleziono przypadkiem wiosną ubiegłego roku w Kopalni Piasku w Kotlarni (opolskie) podczas wydobywania piasku spod wody.



Naukowcy twierdzą, że zwierzę miało nie więcej niż 2 metry wysokości i było małym okazem. „To prawdopodobnie taki mamuci nastolatek” – powiedziała PAP prof. Elena Jagt-Yazykova z Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego, która badała skamieniałości.



Trudno określić dokładnie wiek znalezionych skamieniałości i płeć opolskiego mamuta. Kości są w dość dobrym stanie, ale nie były poddawane badaniom izotopowym. Czy będą – jeszcze nie wiadomo. Naukowcy muszą bowiem wystąpić o zgodę na takie działanie do władz Kopalni Piasku w Kotlarni.



Nie jest to pierwszy znaleziony w Polsce mamut. W latach 50. znaleziono skamieniałości tego gatunku w pobliżu Pyskowic (śląskie), a w latach 60. - na wzgórzu św. Bronisławy w Krakowie.



Jak informuje prof. Elena Jagt-Yazykova, wraz z wydobytymi w Kotlarni kośćmi mamuta były też szczątki nosorożca włochatego, dzikiego konia i prawdopodobnie koziorożca. Wszystkie zwierzęta pochodzą z plejstocenu, popularnie zwanego epoką lodowcową, zdaniem prof. Jagt-Yazykovej z końca tej epoki. „Oceniamy ich wiek na od 4,5 do 10 tys. lat” – powiedziała badaczka.



Opolscy naukowcy nie kryją, że liczą na kolejne znaleziska w Kotlarni. „Takie nagromadzenie kości kilku gatunków zwierząt sprzed wieków w jednym miejscu może wskazywać na to, że może ich tam być więcej” – stwierdziła Jagt-Yazykova.



Na wystawie w Studenckim Centrum Kultury w campusie Uniwersytetu Opolskiego można też oglądać inne cenne skamieniałości ze zbiorów zakładu Paleobiologii Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego, m.in. kości kręgowców z Krasiejowa. W Krasiejowie od 1993 r. prowadzone są prace paleontologiczne. Wykryto tam wtedy jedne z największych w Polsce pokładów czaszek i innych kości szkieletów gadów i płazów sprzed nawet 210 mln lat, w tym nie występującego nigdzie indziej pra-dinozaura, którego nazwano Silesaurus opoliensis.



Jagt-Yazykova poinformowała, że na podstawie krasiejowskich znalezisk powstaje obecnie w całej Polsce kilkadziesiąt prac magisterskich i doktorskich. „To miejsce nie przestaje nas zadziwiać. Okazuje się na przykład, że znajdowane tu liczne szczątki ryb sprzed wieków to zupełnie nowe, nieznane dotąd gatunki” – powiedziała. (PAP)



kat/ hes/




Dyskusja na dany temat:


  • tomek0803 napisał:

    Ciekawe! Ogólnie ziemia śląska i opolska skrywają wiele tajemnic. Kolejnym przykładem może być dorzecze Odry na wysokości Krzyżanowic i Roszkowa. Zapraszam do lektury "Tajemnice ziemi Raciborskiej", G. Wawoczny, 2003.



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17