Szczecin: wystawa "Złoty wiek Pomorza"

W piątek otwarto w Muzeum Narodowym stałą wystawę "Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku".Jak poinformowała PAP kurator wystawy, Monika Frankowska-Makała, jednym z najcenniejszych prezentowanych obiektów jest „Portret Filipa I” pędzla Lucasa Cranacha Młodszego z 1541 r. Do ciekawych eksponatów prezentowanych na wystawie należy także „Drzewo genealogiczne książąt Pomorza Zachodniego”. Jest to siedmiometrowej długości obraz Corneliusa Crommeny’ego z 1598 r., na którym przedstawiono sto pięćdziesiąt pięć osób z rodu Gryfitów.Na wystawie znalazł się też wypożyczony z katedry w Merseburgu „Portret księcia Franciszka I na marach”. Książe przedstawiony jest na obrazie w tym samym stroju i z tymi samymi klejnotami, które można obejrzeć na wystawie. Wydobyte one zostały po II wojnie światowej z krypty szczecińskiego zamku.Większość eksponatów należy do szczecińskiego muzeum, prezentowane były wcześniej na wystawie "Mecenat artystyczny Książąt Pomorza Zachodniego".W trakcie przygotowań do nowej wystawy zabytki poddano gruntownej konserwacji, przeprowadzono również ich rekonstrukcję. Wystawa zyskała nową oprawę, pojawiło się nowe oświetlenie i gabloty wystawiennicze. Zmienił się sposób ekspozycji obiektów.Oglądający wystawę mogą korzystać z audioprzewodników w języku polskim, niemieckim i angielskim. Najmłodsi goście mogą ją oglądać korzystając ze specjalnie przygotowanych książeczek z zadaniami. Ich rozwiązania znajdują się na wystawie. (PAP)res/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17