Słynne stanowisko archeologiczne w Gizie ponownie otwarte po renowacji

Po długotrwałych pracach renowacyjnych prowadzonych przy piramidzie Chefrena - drugiej co do wielkości piramidy w Gizie - minister ds. starożytności Egiptu Muhammad Ibrahim dokonał otwarcia dla zwiedzających tego obiektu oraz sześciu starożytnych grobowców.W piramidzie znajduje się grobowiec Chefrena, faraona z IV Dynastii (ok. 2629-2504 r. p.n.e.), panującego w starożytnym Egipcie w latach ok. 2572-2546 r. p.n.e.Piramida Chefrena ma wysokość 136 metrów, a długość boku jej podstawy wynosi 214,5 metra.Jak poinformował Muhammad Ibrahim podczas oficjalnej uroczystości, w ciągu najbliższych miesięcy dojdzie do ponownego otwarcia dla turystów wielu innych stanowisk archeologicznych w Egipcie.Wiele stanowisk archeologicznych i muzeów w Egipcie zamknięto po wybuchu zamieszek w styczniu 2011 roku, a niektóre z nich zostały obrabowane w trakcie trwania protestów społecznych, których uczestnicy domagali się wówczas ustąpienia z urzędu prezydenta Hosniego Mubaraka.W przemyśle turystycznym Egiptu odnotowano od tego czasu dotkliwe straty spowodowane spadkiem ruchu turystycznego, a jednym z celów nowych władz jest odbudowanie turystyki w kraju. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17