Starożytne grobowce odkryte na stanowisku w Aleksandrii

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych w pobliżu starożytnego cmentarzyska we wschodniej Aleksandrii, pomiędzy obszarami Al-Shatbi i Mostafa Kamel w pobliżu tunelu Al-Ibrahimeya, na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkalną.Jak poinformował Mohamed Ibrahim kierujący ministerstwem ds. starożytności Egiptu, które nadzoruje prowadzone na stanowisku prace wykopaliskowe, archeolodzy odkryli cztery wykute w skale grobowce z okresu greckiego i bizantyjskiego, zawierające zbiór naczyń pogrzebowych, flakonów na pachnidła oraz lamp.Zdaniem ministra M. Ibrahima, nowe znalezisko wnosi ważne informacje i uszczegóławia mapę archeologiczną Aleksandrii.Według archeologów, najważniejszym odkryciem jest grobowiec z okresu grecko-rzymskiego, zawierający otwarty dziedziniec z dwiema wykutymi w skale cylindrycznymi kolumnami.W dwóch komorach grobowych odnaleziono ludzkie szkielety oraz gliniane dzbany, a wśród znalezisk znajduje się też kunsztownie zdobiony gliniany pojemnik, pochodzący z II w. p.n.e.Na ścianach grobowca widnieją pozostałości pokrywającego je tynku oraz fragmenty malowideł, wykonanych czerwonym barwnikiem.Z pozostałych trzech grobowców archeolodzy wydobyli kolekcję starożytnych glinianych lamp oraz wiele naczyń o różnych kształtach i rozmiarach.Miejsce odkrycia grobowców zostanie prawdopodobnie uznane za chronione stanowisko archeologiczne, a wszelkie prace budowlane w tym miejscu będą wówczas zakazane. (PAP)jot/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17