Stalowa Wola: listy z 1947 r. znalezione w ścianie trafiły do muzeum

Listy zostały odnalezione w lutym br. w ścianie przy drzwiach biura kuźni Huty Stalowa Wola. Ich odnalezienie odbiło się głośnym echem w mediach. W kwietniu zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie.„Oryginały trafią do działu historii i wzbogacą zbiór archiwaliów, ale zanim to nastąpi chcemy pokazać je na specjalnie przygotowanej wystawie” – powiedziała dyrektor muzeum Lucyna Mizera.Autorami listów jest troje pracowników huty: 39-letni Józef Bauer, 31-letnia Wanda Dyzyng i 23-letnia Barbara Pieczerak. W lipcu 1947 roku napisali oni na kawałkach kalki technicznej dramatyczne listy do potomności, w których przedstawili ówczesną sytuację polityczną. Podkreślali głównie zależność Polski od Rosji sowieckiej, brak wolności i sprawiedliwości, poczucie zniewolenia, rozczarowanie powojenną rzeczywistością."Czekamy znów Wyzwolenia. Tym razem ze szponów pepeerowców i spod wpływu Rosji Sowieckiej. Nie takiej Polski oczekiwaliśmy. Chcemy Polski naprawdę sprawiedliwej. Pisało nas troje Basia - panienka, Józek - żonaty, i Wandka - wdowa" – czytamy w listach.W ostatnich słowach wyrazili przypuszczenie, że listy odkryte zostaną po ich śmierci i zwrócili się do znalazców z prośbą o modlitwę. Zapiski zamurowali w ścianie, gdzie właśnie były wymieniane drzwi. Listy znaleziono podczas remontu, także w momencie wymiany drzwi.Wystawa będzie czynna od 16 kwietnia do 15 maja. Obok listów znajdą się na niej także zdjęcia autorów, udostępnione przez syna ówczesnego kierownika kuźni. Będzie też informacja o losach trojga autorów listów. Ich odnalezienia doczekała tylko obecnie 87-letnia Barbara Pieczerak.Otwarcie ekspozycji zbiegnie się z cyklem imprez „Weekend z kulturą socrealizmu”, w dniach 16-17 kwietnia. Cykl towarzyszyć będzie wystawie „Matki, żony i... traktorzystki” prezentowanej w Muzeum Regionalnym od 8 marca.Listy do muzeum przekazał Zbigniew Rokosz, wiceprezes spółki Kuźnia Stalowa Wola, należącej do Huty Stalowa Wola.Agnieszka Pipała (PAP)api/ hes/

Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17