Spotkanie z "Trylogią" Sienkiewicza w Mielniku

Impreza „Trylogia w Mielniku" i piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych są częścią obchodów 21. Dni Gminy Mielnik. Do wieczora można tam zobaczyć m.in. pokazy fechtunku szablami, spróbować swoich sił w walce na białą broń, strzelania z łuku, obejrzeć pokazy walk piechoty i konnych.Oryginalne stroje bohaterów filmów Jerzego Hoffmana, zwłaszcza "Ogniem i mieczem", umundurowanie i uzbrojenie wojsk, namiot dowódcy kozackiego - to tylko niektóre rekwizyty, które z wytwórni filmowej trafiły do Mielnika i w niedzielę po raz pierwszy są tam prezentowane."Tysiące rekwizytów, wszystko to, co widz mógł widzieć na ekranie, niezależnie od tego, czy na pierwszym, czy na ostatnim planie" - powiedziała PAP zastępca wójta Mielnika, Katarzyna Turosieńska-Durlik.W niedzielę w trzech namiotach można obejrzeć część tego zbioru, turystów oprowadzają przewodnicy. Dodatkową atrakcją jest możliwość np. przymierzenia strojów.Całość zbioru będzie stanowiła bardzo ważne i cenne wyposażenie Parku Historycznego o nazwie "Trylogia", który w ciągu kilku lat ma powstać w Mielniku. Reżyser sienkiewiczowskich ekranizacji Jerzy Hoffman patronuje temu przedsięwzięciu i bierze udział w niedzielnej imprezie.Park ma zajmować ponad 21 ha i powstanie na podstawie książek Henryka Sienkiewicza oraz ich filmowych adaptacji. Według założeń, scenografia ma nawiązywać do XVII-wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Na terenie parku znajdą się liczne budynki i miejsca związane z "Trylogią".Wejściem do niego będzie Brama Zbaraska. Po jej przekroczeniu zwiedzający mają przenieść się do epoki, w której miały miejsce wydarzenia opisane przez Sienkiewicza. Tuż za bramą znajdą się "Dzikie Pola", gdzie mają odbywać się jarmarki, pokazy i turnieje. Stąd będzie się można wybrać np. do dworu Oleńki albo do wsi Lubicz, którą odziedziczył Andrzej Kmicic, czy do kresowej stanicy Chreptiów, gdzie komendantem był Michał Wołodyjowski.W zalesionej części parku znajdzie się tzw. Czarci Jar, gdzie będzie można odwiedzić grób Wołodyjowskiego i zwiedzić chatę wiedźmy Horpyny.Władze Mielnika chcą, by park powstał do 2020 roku. Katarzyna Turosieńska-Durlik powiedziała PAP, że obecnie przygotowywana jest dokumentacja techniczna. "Złożyliśmy do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wniosek o dotację na rozwój turystyki. Chodzi o 20 mln zł na pierwszy etap, budowę stanicy chreptiowskiej" - dodała.Poinformowała, że współpracą z gminą zainteresowane jest już Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.(PAP)rof/ mow/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17