Sondaż: Polacy najchętniej pokazywaliby gościom Wawel

Podczas badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Millward Brown SMG/KRC grupa ponad tysiąca respondentów została zapytana o znaczenie oręża w polskiej historii, trzy muzea, które pokazaliby cudzoziemcom, oraz o opinię dotyczącą pomysłu rozbudowy warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego. Sondaż został przeprowadzony w kwietniu - poinformował dyrektor muzeum prof. Janusz Cisek na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.Jak powiedział, celem badania było uzasadnienie przeniesienia Muzeum Wojska Polskiego do Warszawskiej Cytadeli i wybudowania na jej terenie nowej siedziby. Realizacja projektu będzie kosztować Ministerstwo Obrony Narodowej ponad 400 mln zł. Został już rozstrzygnięty konkurs międzynarodowy dotyczący koncepcji nowego budynku - zaznaczył prof. Cisek. Jak podkreślił, muzealne zbiory poświęcone historii polskiego oręża w nowej siedzibie będzie można oglądać od 2015 roku. Muzeum będzie dysponować ponad 53 tys. metrów kw. powierzchni oraz terenami plenerowymi.Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Muzeum Wojska Polskiego wynika, że ponad 80 proc. Polaków docenia rolę polskiego oręża w historii. Prawie co czwarty badany (24 proc.) uważa, że Wojsko Polskie odegrało kluczową rolę w polskich dziejach. 64 proc. respondentów jest zdania, że idea rozbudowy Muzeum Wojska Polskiego jest dobrym lub bardzo dobrym pomysłem.Zdaniem dyrektora Muzeum Wojska Polskiego, wynik sondażu oznacza, że dla Polaków ważne jest eksponowanie wojskowości jako części polskiego dziedzictwa. Tym samym - uznał Cisek - pomysł rozbudowania Muzeum Wojska Polskiego jest uzasadniony.Podczas konferencji prof. Cisek zaproponował utworzenie w Cytadeli Warszawskiej Muzeum Oręża i Dziejów Polskich, łączącego jego placówkę z Muzeum Historii Polski. Zdaniem Ciska, "w Cytadeli, do której w 2015 roku zostanie przeniesione Muzeum Wojska Polskiego, znajduje się wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić tam oba muzea". Zdaniem dyrektora MHP Roberta Kostro propozycja Ciska jest niepoważna.Muzeum Wojska Polskiego powstało 22 kwietnia 1920 roku dekretem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. W 2010 roku placówka obchodziła 90. rocznicę istnienia. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 250 tys. eksponatów. W budynku przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie Muzeum mieści się od 1933 roku. (PAP)mce/ ls/ jra/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17