Skwer w Rostarzewie upamiętnia Zenona Zająca, górnika z kopalni Wujek

O nadaniu imienia skwerowi w Rostarzewie, gdzie pochowano Zenona Zająca, zdecydowała Rada Miejska w Rakoniewicach. Rostarzewo mieści się w gminie Rakoniewice. Ceremonię nadania nazwy poprzedziła msza święta i złożenie kwiatów na grobie tragicznie zmarłego górnika.



"Jakże często mówi się, że odzyskanie niepodległości w Polsce zostało dokonane bezkrwawo, tymczasem wiemy doskonale jak to się odbywało. Dla nas w Wielkopolsce ta postać jest niezwykle ważna i trzeba, by przebiła się ona do świadomości mieszkańców regionu. Zając jest jedynym Wielkopolaninem, który zginął w kopalni Wujek" - powiedział w sobotę PAP Jarosław Lange, szef wielkopolskiej Solidarności. Dodał, że "obok pamięci o Wojtku Cieślewiczu, Piotrze Majchrzaku, o. Honoriuszu Kowalczyku staramy się dbać również o jego pamięć i jego grób". "Również w ubiegłych latach składaliśmy na tym grobie kwiaty i znicz od Solidarności. Przy okazji 30 rocznicy stanu wojennego jest okazja, by o tej osobie trochę więcej powiedzieć" - powiedział.



16 grudnia minie 30. rocznica pacyfikacji katowickiej kopalni "Wujek". Od milicyjnych kul zginęło tam dziewięciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych.



Zenon Zając urodził się 12 listopada 1959 roku, mieszkał z rodzicami we wsi Cegielsko k/Rostarzewa. O możliwości pracy w kopalni dowiedział się z ulotki reklamowej pozostawionej w jego szkole w Rostarzewie. Na Śląsku ukończył górniczą szkołę zawodową. W kopalni pracował od stycznia 1978 r., był ślusarzem. Został zabity strzałem w klatkę piersiową. 22 grudnia 1981 r. został pochowany na cmentarzu w Rostarzewie. We wsi Cegielsko nadal mieszka jego rodzina.



W szkole w Rostarzewie znajduje się stała ekspozycja upamiętniająca górników zabitych w kopalni. (PAP)



rpo/ amac/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a