Skarb rzymskich monet z III wieku odkryli archeolodzy w Anglii

Odkrycia dokonano na stanowisku w mieście Bath, w hrabstwie Somerset w południowo-zachodniej Anglii, podczas prac wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów od 2007 roku.Naukowcy odnaleźli na stanowisku ponad 30 tysięcy sztuk rzymskich monet ze srebra, pochodzących z ok. 270 r. n.e.Zdaniem ekspertów, odnaleziony skarb jest piątym co do wielkości skarbem monet odkrytym kiedykolwiek w Wielkiej Brytanii.Znalezisko zostało przesłane do Muzeum Brytyjskiego w Londynie, gdzie - według konserwatorów - co najmniej rok będą trwały prace związane z rozdzielaniem monet, gdyż wiele z nich jest ze sobą sczepionych.Skarb z Bath nie jest tak duży jak znalezisko koło miejscowości Frome z 2010 roku, gdzie poszukiwacz-amator odkrył wykrywaczem metalu skarb złożony z 53.500 monet, ale pochodzi z tego samego okresu i jest prawdopodobnie największym, jaki został odnaleziony na terenie pozostałości rzymskiego miasta w Wielkiej Brytanii.W okresie rzymskim zostały zbudowane tu słynne rzymskie łaźnie, znajdujące się w pobliżu jedynych naturalnych źródeł geotermalnych w Wielkiej Brytanii, jakie występują w dolinie rzeki Avon. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17