Skarb Odyssey wkrótce w Hiszpanii

Ważący 17 ton skarb został znaleziony przez Odyssey we wraku zatopionej hiszpańskiej fregaty w 2007 r.Gdy na początku lutego amerykański Sąd Najwyższy odrzucił apelację Odyssey, sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia do sądu niższej instancji w Tampie (Floryda). W ubiegły piątek sąd ten podtrzymał swoją decyzję i nakazał amerykańskiej firmie zwrócenie skarbu Hiszpanii.We wtorek do USA dotarły dwa hiszpańskie samoloty typu Hercules z przedstawicielami ministerstwa kultury i ekspertami z muzeum narodowego na pokładzie. Mają oni pod koniec tygodnia przywieźć skarb z powrotem do kraju. Zgodnie z wyrokiem sądu niższej instancji monety powinny być zwrócone prawowitym właścicielom w ciągu 10 dni.W środę eksperci badali monety i pakowali je.Amerykańska firma Odyssey Marine Exploration zajmuje się poszukiwaniem na dnie oceanów zagubionych skarbów we wrakach okrętów zatopionych w trakcie wojen i burz. Pięć lat temu wykryła koło Gibraltaru wrak hiszpańskiej fregaty "Las Mercedes", która została zatopiona przez angielski okręt w 1804 r.We wnętrzu statku znaleziono skrzynie z setkami tysięcy srebrnych i złotych monet wybitych w mennicach w Peru w 1796 r., o łącznej wadze 17 ton, i wartych dziś ok. 400 mln euro. Na monetach znajduje się wizerunek hiszpańskiego króla Karola IV.Odyssey uznała skarb za "bezpański", wydobyła go i potajemnie wywiozła do USA. Wtedy Hiszpania pozwała firmę do sądu, domagając się zwrotu skarbu, który uważa za swoje dziedzictwo kulturowe.Po pięciu latach Hiszpania wygrała batalię sądową, ale Odyssey do tej pory zwlekała z oddaniem skarbu. Firma zwróciła się do Hiszpanii o 400 tys. euro za "pilnowanie" monet przez te lata. Nie chciała też podać składu chemicznego substancji konserwującej monety, zasłaniając się "tajemnicą handlową".Całą sprawę śledził z uwagą rząd Peru, który odwołał się od pierwszego, przedapelacyjnego wyroku sądowego o przekazaniu skarbu Hiszpanii. Rząd w Limie uzasadniał, że kruszec do monet był wydobyty w Peru, tam także wybito monety. Sąd amerykański uznał jednak te roszczenia za bezpodstawne, gdyż Peru jeszcze na początku XIX w. było hiszpańską kolonią (Virreinato del Peru).Grażyna Opińska (PAP)opi/ jhp/ mc/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17