Skarb monet odkryto na wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych na stanowisku w wiosce Sinemorec na południowym krańcu bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, położonej w gminie miejskiej Carewo w Obwodzie Burgas.Jak poinformowała prof. Daniela Agre kierująca pracami wykopaliskowymi, obok pozostałości wieży w ufortyfikowanej siedzibie trackiego władcy na stanowisku znanym naukowcom od 2006 roku archeolodzy odkryli w ziemi duże ceramiczne naczynie wypełnione srebrnymi monetami.Według ekspertów, srebrne monety pochodzą z przełomu IV i III w. p.n.e. i są jednym z największych skarbów srebrnych monet, odkrytych dotąd w Bułgarii.Zdaniem prof. Agre, monety mogły zostać wybite w czasach panowania Aleksandra Macedońskiego (336-323 r. p.n.e.) lub Lizymacha – jednego z dowódców armii Aleksandra, który po jego śmierci objął władzę w Tracji, a od 306 r. p.n.e. do 281 r. p.n.e. panował jako król.Dalsze badania monet po ich wydobyciu z naczynia pozwolą na ustalenie szczegółów ich pochodzenia. (PAP)jot/mrt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17