Sejm upamiętnił 70. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Przypomina też ich powojenne losy i zwraca uwagę, że "nigdy nie pogodzili się z niewolą"."14 lutego 1942 roku decyzją Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową - największe podziemne wojsko okupowanej Europy podczas II wojny światowej" - przypomina tekst uchwały, jednogłośnie przyjętej w piątek przez Sejm."Dowódcy AK w większości walczyli o odrodzenie Polski w latach 1914-1921. Znali cenę niepodległości. Zanim ponownie stanęli do obrony Ojczyzny, przez dwie dekady II Rzeczypospolitej wychowali pokolenie - rówieśników niepodległej Polski - które nie zawahało się pójść ich drogą" - podkreślono w uchwale.Uchwała przypomina też przysięgę żołnierzy AK, którzy wypowiadali następujące słowa: "Składam swe ręce na ten Święty Krzyż, Znak Męki i Zbawienia i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego". Zwraca uwagę, że wielu z żołnierzy AK zginęło w walce, w więzieniach, w obozach niemieckiego i sowieckiego okupanta."Po wojnie nie świętowali zwycięstwa, nie brali udziału w defiladach, nie otrzymali orderów. Losy ostatniego Komendanta Głównego AK gen. Leopolda Okulickiego +Niedźwiadka+ sądzonego w Moskwie i tam zamordowanego, symbolizują powojenne losy nie tylko żołnierzy Armii Krajowej, ale i całej Polski" - czytamy w tekście uchwały."W społecznej pamięci pozostali na zawsze symbolem odwagi i poświęcenia. Dołączyli do szeregu pokoleń polskich patriotów, którzy nigdy nie pogodzili się z niewolą. Dzisiaj oddajemy hołd ich ofierze, a ich wierność Ojczyźnie jest dla nas inspiracją i źródłem narodowej dumy. Naszym obowiązkiem jest przekazać pamięć o Armii Krajowej następnym pokoleniom Polaków. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że Polska nigdy nie zapomni o swoich Żołnierzach" - głosi uchwała.Korzenie Armii Krajowej sięgają powstałej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku organizacji Służba Zwycięstwu Polski, przekształconej rok później w Związek Walki Zbrojnej, a później, 14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, w Armię Krajową.AK była najlepiej zorganizowaną armią podziemną w okupowanej Europie. W okresie maksymalnej zdolności bojowej latem 1943 roku siły AK liczyły ok. 380 tys. podkomendnych, w tym 10 tys. oficerów. Armia Krajowa podlegała Naczelnemu Wodzowi i rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Jej głównym zadaniem było prowadzenie oporu zbrojnego przeciwko okupantowi hitlerowskiemu i przygotowanie ogólnokrajowego powstania.(PAP)nno/ akn/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17