Sejm uczcił pamięć Andrzeja Frycza-Modrzewskiego

"W roku 2012, w którym przypada 440. rocznica śmierci Andrzeja Frycza-Modrzewskiego – wybitnego przedstawiciela epoki Renesansu w Polsce, pisarza społeczno-politycznego oraz sekretarza królewskiego na dworze Zygmunta Starego – Sejm czci jego pamięć i wyraża uznanie dla jego dorobku twórczego" - głosi uchwała.Prezentując uchwałę szefowa sejmowej komisji kultury i środków przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) podkreśliła, że najwybitniejsze dzieło Frycza-Modrzewskiego "O poprawie Rzeczypospolitej" warto czytać i dziś. "Echa tamtych idei, tamtych myśli znajdziemy także w naszej najnowszej konstytucji. Polska myśl polityczna i polska demokracja Andrzejowi Fryczowi-Modrzewskiemu wiele zawdzięcza" - oceniła posłanka.Andrzej Frycz-Modrzewski (1503-1572) był pisarzem politycznym okresu renesansu i sekretarzem królewskim na dworze Zygmunta Starego. Był jednym z najwybitniejszym przedstawicielem postępowej myśli społeczno-politycznej polskiego renesansu. Uznawany jest za jednego z pionierów nowożytnej nauki europejskiej o państwie i prawie.Najbardziej znane dzieło Frycza-Modrzewskiego "O poprawie Rzeczypospolitej" powstało w 1551 roku. Zostało przełożona na język niemiecki i opublikowana w Krakowie i Bazylei. Składa się z pięciu ksiąg. (PAP)ajg/ par/ mag/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17