Sejm uczcił minutą ciszy ofiary stanu wojennego

"Mija 30 lat od wprowadzenia stanu wojennego. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku brutalnie został przerwany społeczny zryw Solidarności. Symbolem tego tragicznego dnia pozostaną czołgi, milczące telefony oraz wzmożone patrole wojska i milicji" - podkreśliła marszałek Ewa Kopacz.Jak podkreśliła, "wówczas słowo +wojna+ nie schodziło z ust obywateli", a "aresztowania i masowe zwolnienia z zakładów pracy dotknęły nie tylko aktywnych działaczy, ale także członków i sympatyków NSZZ Solidarność". "Internowanych zostało tysiące osób - robotników, intelektualistów, rolników i studentów, ludzi najróżniejszych profesji, z dużych miast i małych miejscowości. Za każdym z tych aresztowań kryła się ludzka tragedia. Tysiące rodzin przeżywało dramaty. Ludziom nieobce były poczucie strachu i troska o losy najbliższych. Niepewność jutra towarzyszyła niemal każdemu" - powiedziała Kopacz.Dodała, że ogromną stratą dla rodzącego się społeczeństwa obywatelskiego było "rozwiązanie przez reżimową władzę niezależnych organizacji społecznych i kulturalnych, robicie redakcji i wydawnictw podziemnych". "Wolność słowa została zdławiona, podobnie jak nadzieje na niezależną politycznie i gospodarczo Polskę. Wiara w lepsze jutro bez cenzury i reżimowego dyktatu jak myśleć, jak pracować, odeszła" - podkreśliła marszałek Sejmu."Rocznica stanu wojennego jest okazją, by wyrazić wdzięczność tym wszystkim, którzy mieli odwagę opowiedzieć się za niezależną i wolną ojczyzną. Wyrazy uznania kieruję do każdego, kto podjął szlachetną walkę o demokratyczną Polskę oraz prawa człowieka do życia w prawdzie i wolności" - mówiła Kopacz. "Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o ofiarach stanu wojennego, o młodych ludziach, którzy mieli odwagę sprzeciwiać się uzbrojonym w broń palną, gazy łzawiące i pałki oddziałom milicji i wojska" - zaznaczyła. Jak podkreśliła, "zginęli w obronie elementarnych praw należnych każdemu człowiekowi"."Śmierć górników z kopalni +Wujek+ jest najbardziej przejmującym zdarzeniem tamtego okresu. Winniśmy im oraz wszystkim innym ofiarom stanu wojennego dozgonną pamięć i szacunek" - powiedziała Kopacz.Na konferencji prasowej przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu Kopacz powiedziała, że w Prezydium Sejmu i Konwencie Seniorów nie udało się opracować wspólnego projektu uchwały w 30. rocznicę stanu wojennego. "Pracowaliśmy nad jednolitym tekstem w zespole pod opieką wicemarszałków Marka Kuchcińskiego i Jerzego Wenderlicha. Niestety nie udało się wypracować jednolitego tekstu uchwały" - podkreśliła. Poinformowała, że dwa, bardzo różniące się projekty uchwał, będą rozpatrzone przez sejmową komisję kultury(PAP).ajg/ la/ mag/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17