Samolot pilotów Dywizjonu 303 do oglądania w Muzeum A.Fiedlera w Puszczykowie

Arkady Fiedler był autorem książki "Dywizjon 303", opisującej tę zasłużoną jednostkę lotniczą Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej.Gotowa kopia maszyny Hawker Hurricane Mk I ma ponad 12 metrów rozpiętości skrzydeł i 9,5 metra długości, waży ok. 1,5 tony. Samolot w skali 1:1, wykonany z żywicy poliestrowej, nosi oznaczenia maszyny Witolda Urbanowicza - dowódcy polskiego dywizjonu. Maszyna „wylądowała” w ogrodzie okalającym muzeum pomiędzy stojącymi już tam kopią statku Kolumba „Santa Maria” i miniaturą piramidy Cheopsa.Oprócz oznaczeń maszyny Urbanowicza: RF-F/V6684, na maszynie odwzorowano również znany ze zdjęć symbol wszystkich powietrznych zwycięstw przypisywanych pilotom dywizjonu: 126 +Adolfów+. Trwa kolekcjonowanie zegarów do kabiny pilota; w przyszłości będzie można zasiąść za sterami maszyny.Kopię zbudował konstruktor Jan Bromski. Budowa maszyny trwała trzy lata.Jak powiedział Marek Fiedler, syn znanego podróżnika i pisarza, pierwotnym pomysłem było sprowadzenie hurricane'a z Wielkiej Brytanii. „Okazało się, że cena była na nasze kieszenie. Oglądaliśmy jednak angielskie repliki samolotu i muszę powiedzieć, że nasz jest lepszy. Na skrzydłach modelu Jana Bromskiego widać każdy nit – Anglicy zrobili gładkie skrzydła. Prawdopodobnie więc nasz model jest najlepszą repliką na świecie” – powiedział. (PAP)rpo/ ls/
Dyskusja na dany temat:


 • seth napisał:

  Fotka tej kopii. Całkiem udana.

 • Anonymous napisał:

  Byłem w Puszczykowie w Muzeum AF około połowy czerwca br.- i faktycznie, samolot pojawił się dopiero teraz. A tak aproposem wejdę jeszcze- RF-F to oznaczenia na kadłubach angielskich ( sic!) myśliwców z filmu "Pearl Harbor", pojawiają się te maszyny kilka razy w krótkich ujęciach, gdy jeden z głównych bohaterów walczy jako ochotnik w Eagle Squadron?? :lol: ... Gdzieś na google czy w yutubie mozna podobno nawet zidentyfikować dokładnie numery, a więc przypisać maszyny konkretnym pilotom :wink: ... Czy Eagle Squadron?? walczył ramię w ramię z 303 podczas BoB? W jednej Grupie czy sektorze? Tak sobie pytam tylko :oops: Pozdrawiam

 • seth napisał:

  Zubek; [quote:20615f5e32]Czy Eagle Squadron?? walczył ramię w ramię z 303 podczas BoB? [/quote:20615f5e32] W Bitwie o Wielką Brytanię nie. Bowiem 71 dywizjon złożony z Amerykanów wszedł do akcji w lutym 1941 roku. Ale 71 i 303 były w tej samej 11 Grupie Myśliwskiej.

 • Anonymous napisał:

  Jasne, dzięki - takie skojarzenie z filmu, ale nie pamiętam o jaki okres chodziło... Pozdrawiam

 • panc napisał:

  [quote:26f594a288="Zubek"] Gdzieś na google czy w yutubie mozna podobno nawet zidentyfikować dokładnie numery, a więc przypisać maszyny konkretnnym pilotom [/quote:26f594a288] Robert zapomnij o tym filmie -lista pomyłek faktograficznch idzie tam w tuziny. W filmie "grają" spity Mk IX (nieosiągalne w 1941-ym) z różnymi oznaczeniami (jest też Hurricane na lotnisku ) : http://www.youtube.com/watch?v=d-eK9XXB3ro&feature=related Na dziewiątce RF * M BS451 latał na pewno st. sierżant Aleksander Chudek http://www.aircrewremembrancesociety.com/raf1944/chudek.html pozdrNajświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17