Rzymskie srebrne monety z III wieku na stanowisku w Płowdiw w Bułgarii

Zespół naukowców pod kierunkiem Maji Martinowej dokonał odkrycia na stanowisku Odeon, rzymskiej budowli pochodzącej z okresu II-V wiek położonej koło Forum, gdzie znajdował się mniejszy z dwóch rzymskich teatrów w Trimontium – jak Rzymianie nazywali dzisiejsze Płowdiw.Zdaniem naukowców, monety zostały wybite w czasach dynastii Sewerów, panującej w Rzymie w latach 193-235 n.e., a znajdujące się na monetach różne wizerunki przedstawiają czterech z pięciu cesarzy z tej dynastii.Monety zostały odkryte w pobliżu ruin kompleksu rzymskich budynków administracyjnych, położonych na północnym krańcu terenów Forum.Wcześniej na stanowisku Odeon w tym roku archeolodzy odkryli figurę orła z marmuru, pochodzącą z okresu II-III wiek, jednej z takich, jakimi Rzymianie ozdabiali wnętrza budowli pełniących funkcje publiczne.Podczas prac wykopaliskowych odkryto też wiele naczyń ceramicznych z okresu hellenistycznego i okresu rzymskiego. (PAP)
jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17