Rzeźbiony monolit Olmeków sprzed 2800 lat odkryty w Meksyku

Według komunikatu wydanego przez Narodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku, odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Chalcatzingo w stanie Morelos w środkowym Meksyku.Stanowisko archeologiczne Chalcatzingo zamieszkane przez Olmeków w okresie ok. 800-500 r. p.n.e., jest jedynym stanowiskiem w środkowym Meksyku, gdzie znajdują się duże kamienne płaskorzeźby.Naukowcy prowadzący prace ziemne dla umocnienia znanych monolitów z reliefami odsłonili rozbity na 11 fragmentów kamienny blok o wysokości 1,5 metra, pokryty reliefami wykonanymi przez Olmeków 2800 lat temu.Płaskorzeźba przedstawia trzy koty w pozycji siedzącej w ujęciu z profilu, a ich otoczenie stanowią dekoracje w kształcie ślimakowatych spirali. Koty były zwierzętami, których Olmekowie obawiali się i które czcili.Od rozpoczęcia prac wykopaliskowych w Chalcatzingo w latach 30-ych XX wieku archeolodzy odsłonili 41 dużych kamiennych monumentów pokrytych płaskorzeźbami.Cywilizacja Olmeków rozwijała się na terenach środkowego Meksyku w okresie ok. 1800 r. p.n.e. – 400 r. n.e. i była pierwszą kulturą Mezoameryki, po której pozostały monumentalne budowle i kamienne rzeźby. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17