Rząd Litwy: w lutym umowa koncesyjna w sprawie budowy elektrowni

"Prace zamierzamy zakończyć w lutym. Umowa koncesyjna wraz z towarzyszącymi projektami ustaw zostanie przedstawiona pod obrady Sejmu na wiosennej sesji parlamentarnej" - napisano w komunikacie.Poinformowano, że w poniedziałek podczas narady ministrów "zostały przedstawione ekonomiczne i finansowe źródła realizacji projektu" budowy siłowni. Przedstawiono informację wskazującą na to, iż projekt ten "jest opłacalny, ekonomicznie korzystny dla Litwy i partnerów regionalnych".Agencja BNS, powołując się na anonimowe źródło, napisała we wtorek, że "umowę koncesyjną rząd Litwy i koncern Hitachi zamierzają parafować już w ciągu najbliższych dni", że właśnie w tym celu we wtorek do Tokio udał się wiceminister energetyki Żigimantas Vaicziunas.Litwa przed kilkoma tygodniami, pod koniec grudnia, podpisała z japońskim koncernem Hitachi porozumienie w sprawie podstawowych warunków umowy koncesyjnej.Wiceprezes Hitachi Masaharu Hanyu, który podpisał dokument w imieniu inwestora strategicznego, wyraził wówczas nadzieję, że umowa koncesyjna zostanie zatwierdzona w lutym 2012 r., a dokumenty końcowe dotyczące budowy elektrowni - w połowie roku.Elektrownia jądrowa Visaginas ma zastąpić zamkniętą już siłownię Ignalina. Większość udziałów w przedsięwzięciu ma mieć inwestor strategiczny, 34 proc. ma przypaść Litwie, pozostałą część mieli podzielić między sobą partnerzy regionalni - spółki energetyczne z Estonii, Łotwy i Polski. Jednak polskie PGE zawiesiło na początku grudnia zaangażowanie w ten projekt.Rozmowy Litwy z Hitachi dotyczą budowy jednego reaktora klasy ABWR o mocy rzędu 1300 MW. Technologię ma dostarczyć będąca częścią Hitachi firma GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH). Strona litewska zakłada, że prace budowlane rozpoczną się w 2014 roku, a w 2020 roku siłownia rozpocznie produkcję energii elektrycznej.Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)aki/ je/ jra/
Dyskusja na dany temat:


 • jms-bytom napisał:

  Autostrade -ale to na wiosne

 • Indiana Jones napisał:

  [quote:7eaf4635a9="jms-bytom"]Autostrade -ale to na wiosne[/quote:7eaf4635a9] Można wiedzieć kto to prowadzi? i ewentualnie kto jest kierownikiem wykopalisk ?

 • jms-bytom napisał:

  Duza firma:) A propo`s -slyszales o przetargu na powierzchniowki [quote:7e1ca463f5]GDDKiA ogłosiła przetarg na: Wykonanie archeologicznych badań powierzchniowych i sondażowych poprzedzających ratownicze badania wykopaliskowe na stanowiskach archeologicznych zlokalizowanych na obszarze planowanej inwestycji pn. Autostrada A1 Tuszyn - Pyrzowice odc. Tuszyn - granica woj. śląskiego wraz z opracowaniem wyników badań. Szacunkową cenę ustalono na: 249450,00 zł (bez vat). Przetarg wygrała firma ARCHEOGRAF z Łodzi ofertą 52796,52 zł. Zastanawiam się jaka będzie jakość badań za 1/5 ceny?[/quote:7e1ca463f5]

 • Indiana Jones napisał:

  [quote:f8dbdca262="jms-bytom"]Duza firma:) A propo`s -slyszales o przetargu na powierzchniowki [quote:f8dbdca262]GDDKiA ogłosiła przetarg na: Wykonanie archeologicznych badań powierzchniowych i sondażowych poprzedzających ratownicze badania wykopaliskowe na stanowiskach archeologicznych zlokalizowanych na obszarze planowanej inwestycji pn. Autostrada A1 Tuszyn - Pyrzowice odc. Tuszyn - granica woj. śląskiego wraz z opracowaniem wyników badań. Szacunkową cenę ustalono na: 249450,00 zł (bez vat). Przetarg wygrała firma ARCHEOGRAF z Łodzi ofertą 52796,52 zł. Zastanawiam się jaka będzie jakość badań za 1/5 ceny?[/quote:f8dbdca262][/quote:f8dbdca262] sytuacja jest taka że pełno ludzi po archeo powymyślała sobie że założy firmę i będzie trzepać kase :wink: aby się przebić z ofertą trzeba podać cene poniżej kosztów, w efekcie mamy sytuacje gdzie kilka osób w ciągu miesiąca przekopuje stanowisko 1ha, (co normalnie zajmuje nie trudno się domyśleć troche więcej :wink: ) jakie są to wykopaliska - nie trudno się domyśleć :twisted:

 • jms-bytom napisał:

  1 ha? 1 km drogi to juz 3 hektary 1000x30=3ha Odcinek od granicy Slaskiego do Tuszyna-pod sama Lodzia to kilkadziesiat kilometrow. x z 30 m szerokosci autostrady+wezly,parkingi da ladnych pareset hektarow Co ile sie robi proby fosforowe?

 • Indiana Jones napisał:

  Chodzi mi o samo stanowisko już odkryte, nie o powierzchniówki, tylko już totalne rycie warstw do żółtego calca, tzn badania archeologiczne. Kiedyś pracowałem z jakimiś ludźmi z łodzi, przyjechało 2 osoby w starym cinquecento, zgarneło troche studentów, kopara ryła ile się dało, a to co przetrwało było dokumentowane i eksplorowane łopatą. powierzchniówki to w większości zapierdalanie po polu i wypatrywanie skorup, później się to zaznacza i określa gdzie są stanowiska archeo, lub potencjalnie mogę być, później albo badania, albo nadzór archeo.Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17